Koronawirus storpedował majówkę

Przez epidemię koronawirusa tegoroczna majówka będzie inna niż zwykle. Gdy oddawaliśmy do druku ten numer „Nowego Tygodnia”, nie były nawet znane szczegóły obchodów Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości prawdopodobnie się odbędą, ale w mocno okrojonej formie.


– Obchody Święta Konstytucji 3 Maja i Dnia Flagi są na chwilę obecną niemożliwe do sprecyzowania. Program obchodów jest ustalany, z pewnością będzie ograniczony do skromnej uroczystości – powiedziała w minioną środę Joanna Szwedo z biura prasowego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja i Dnia Flagi były coroczną atrakcją dla mieszkańców Lublina, zwłaszcza dla tych, którzy nie wyjeżdżali z miasta w czasie weekendu majowego.

Jednym ze stałych punktów był Polonez dla Lublina. Rok temu w tanecznym korowodzie można było dostrzec m.in. jak zawsze prezydenta Krzysztofa Żuka, ówczesnego wojewodę Przemysława Czarnka (obecnie poseł Prawa i sprawiedliwości) czy Beatę Mazurek (wówczas wicemarszałek Sejmu, obecnie europosłanka PiS). Poloneza zatańczyli też lublinianie.

Święto Narodowe 3 Maja to polskie święto państwowe, obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku. – Konstytucja wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ograniczała immunitety prawne oraz przywileje szlachty zagrodowej, tak zwanej gołoty. (…) Autorami Konstytucji 3 maja byli król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj – czytamy na stronie internetowej polskatradycja.pl.

Święto Konstytucji 3 maja zostało ustanowione w 1919 roku, niedługo po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Po II wojnie światowej władze komunistyczne zabroniły publicznego obchodzenia Święta Konstytucji 3 Maja. Zostano ono przywrócone w 1990 roku. Niedługo po częściowo wolnych wyborach.

Z kolei Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto państwowe, które obchodzimy 2 maja. Nie jest jednak dniem wolnym od pracy, w odróżnieniu od przypadającego 1 maja Święta Pracy oraz wspomnianego Święta Konstytucji 3 Maja. W tym roku, aby przedłużyć sobie majowy weekend, 2 maja nie musimy brać urlopu, bo Dzień Flagi i tak wypada w sobotę, a cała majówka potrwa zaledwie 3 dni.

Grzegorz Rekiel