Koronawirus w ściekach?

Ile genomów koronawirusa znajduje się w chełmskich ściekach? Wkrótce poznamy odpowiedź na to pytanie. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Chełmie pobrało próbki ścieków do badań pod tym kątem.

To część międzynarodowego programu, w który włączył się chełmski MPGK. Spółka należy do Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie i to stamtąd przyszła informacja o międzynarodowych badaniach nad oznaczeniami koronawirusa w ściekach. Wiadomo, że wcześniej w niektórych krajach wykrywano już w ściekach np. narkotyki (w Australii) czy szczepy wirusa polio (w Izraelu).

Tym razem zlokalizowanie genomów koronawirusa wydalanych przez zarażonych w odchodach do ścieków ma pomóc w walce z Covid-19. Chełmscy komunalnicy przyłączyli się do międzynarodowego programu i dostali specjalne wkładki i butelki do pobrania próbek tzw. surowych ścieków miejskich.

– Pobór próbek rozpoczęliśmy 29 czerwca i trwało to dobę – mówi Tomasz Wójcik, kierownik Zakładu Wodociągów i Kanalizacji MPGK w Chełmie. – Zostały one już wysłane do laboratorium w Holandii. Oczekujemy na wyniki. We wrześniu prawdopodobnie będzie kolejne pobranie próbek. Może to pomóc w diagnozowaniu skali problemu, to znaczy w zdobyciu informacji o tym, jak wielu jest zarażonych na terenie danej zlewni oczyszczalni, i w zlokalizowaniu zarażonych, także tych bezobjawowych.

Po określeniu ilości jednostek koronawirusa w ściekach będzie można określić, czy w danym mieście, na danym obszarze mamy wzrost zachorowań na Covid-19, spadek, czy też utrzymuje się to na stałym poziomie. Temu mają służyć te badania. Taki szybki monitoring ścieków mógłby odgrywać dużą rolę w walce z rozprzestrzenianiem się choroby.

Pamiętajmy, że osoba zakażona koronawirusem po trzech dniach zaczyna wydalać jego genomy w odchodach, a objawy zaczyna odczuwać na przykład dopiero po dziesięciu dniach albo wcale. Dzięki wiedzy na ten temat możemy działać wcześniej. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here