Korzenie KUL

„100-lecie KUL – źródła tożsamości” – taki tytuł nosi najnowsza książka prof. Mieczysława Ryby, którą promowano w Centrum Transferu Wiedzy KUL 25 kwietnia br.


W ramach promocji książki przygotowano kilka wystąpień. Prof. Henryk Kiereś opowiedział o zadaniach uniwersytetu i o jego historii, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek podzielił się swoimi przemyśleniami, podobnie premier Beata Szydło, której można było posłuchać w specjalnym nagraniu video. Również autor i bohater wieczoru zabrał głos, podobnie jak zaproszeni goście, m.in. o. Tadeusz Rydzyk. Promocja książki była znakomitą okazją, żeby się zastanawiać m.in. nad znaczeniem katolickich uczelni i nad formowaniem katolickiej inteligencji w Polsce. Celem powstania KUL według autora publikacji było poszukiwanie prawdy, obrona katolickiej kultury w dobie zamętu ideowego i przekonanie o tym, że katolickie uniwersytety są ważne oraz że muszą stać się wspólnotą ludzi poszukujących sensu i celu w życiu. Uczelnie nie mogą zadowolić się tylko budowaniem biegłych w swojej dyscyplinie.

Premier Beata Szydło podkreślała w swoim wystąpieniu, że na przestrzeni 100 lat istnienia KUL, przez mroczne czasy okupacji niemieckiej i PRL, uniwersytet niezmiennie dawał świadectwo siły, niezłomności wiary oraz myśli katolickiej.

– Autor w świetny sposób pisze o korzeniach, początkach i źródłach tożsamości KUL. To jest książka o tym, po co KUL jest nam wszystkim potrzebny – województwu lubelskiemu, Polsce, Europie, Kościołowi w następnym stuleciu. To jest najważniejsza zaleta tej książki – mówił Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.

Organizatorami promocji były: Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej „Vade Mecum”, Klub Inteligencji Katolickiej, Katedra Świata Hiszpańskiego, Polityki i Relacji Międzynarodowych KUL
Joanna Niećko