Kradł sprzęt, udając kuriera

Tego jeszcze nie było. Zaskakującą metodę kradzieży opracował 23-latek z Lublina. Rabował drogi sprzęt, podając się za kuriera.


Metoda okazała się banalnie prosta. Mężczyzna wypożyczył busa i udawał, że rozwozi paczki. Najpierw jednak wyszukiwał na portalach ogłoszeniowych atrakcyjne oferty sprzedaży różnego rodzaju sprzętu. Jeśli coś go interesowało, kontaktował się z właścicielem jako klient i uzgadniał z nim, że towar opłaci za pobraniem, czyli podczas obioru przekaże zapłatę kurierowi, a ten rozliczy się ze sprzedającym. Pokrzywdzeni przystawali na tę propozycję, ale nie zdawali sobie sprawy, że kurier i klient to ta sama osoba.

Rabuś, podając się za firmę, zgłaszał się po paczkę, wystawiał pokwitowania i znikał. Kiedy pieniądze za przesyłki nie docierały, a ofiary zaczęły szukać kontaktu z kurierem, okazywało się, że ktoś taki nie istnieje.

Na policję zaczęło napływać coraz więcej zgłoszeń. Sprawą zajęli się śledczy z Łęcznej. W ubiegły tygodniu zatrzymali podejrzanego 23-latka. Zarzucono mu dokonanie co najmniej 11 przestępstw. Mężczyzna wyłudził towar wartości 40 tys. zł. Jedna z kobiet sprzedając tablet nie otrzymała zapłaty i straciła aż 3 tys. zł.

Mundurowym udało się odzyskać część łupu – kilka laptopów i aparat fotograficzny. Ustalono, że wyłudzony sprzęt złodziej wstawiał do lombardów. Młody mężczyzna usłyszał już zarzuty w prokuraturze. Grozi mu do 8 lat więzienia. LL