Kraina fantazji

Większość lublinian zna legendę o Czarciej Łapie, ale jak jest z pozostałymi? Obywający się w naszym mieście, w dniach 14-15 czerwca Festiwal Legend Lubelskich to dobra okazja, by zapoznać się z mniej znanymi bohaterami niesamowitych lubelskich opowieści.


Dwudniowy festiwal rozpocznie się w piątek, 14 czerwca, o poranku i potrwa do sobotniego wieczora. – Na czas trwania Festiwalu Legend Lubelskich Stare Miasto i jego okolice zamienią się w magiczną przestrzeń opowieści o Lublinie. Wszyscy, którzy wezmą udział w festiwalowych wydarzeniach, będą mieli szansę zobaczyć, jak wyglądało życie w dawnych czasach, a dzięki interaktywnym działaniom odkryją nieznane historie o mieście, które przez stulecia obrosło legendami – zapowiada Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.

Główną sceną festiwalu będą zakamarki Starego Miasta oraz dziedziniec lubelskiego zamku i przylegające do niego błonia. Festiwalowi towarzyszyć będą m.in. gry miejskie, np. „W poszukiwaniu tajemnic Lublina, czyli jak odnaleźć zaginioną recepturę” albo „Niedokończone opowieści lubelskiego kata i ciemna strona miasta”. Nie zabraknie plenerowych przedstawień i artystycznych występów – np. na najmłodszych czeka w piątek w wirydarzu klasztoru o.o. dominikanów spektakl taneczny „Tańcobajki.

Smoki, damy i rycerze”. Dla nich też przeznaczono sobotnie Podwórko Legend Lubelskich, czyli bajkowy plac edukacyjnych zabaw kreatywnych, na zamkowych błoniach. Atrakcją festiwalu będzie również spektakl zrealizowany przez grupę artystów z Łucka – spektakl „Duch Miasta Łucko”. Na festiwalu wystąpią również aktorzy tworzący grupę Poławiacze Pereł Improv, którzy zaprezentują opowieści o kamieniu nieszczęścia czyli legendę o Czarciej Łapie.

– Atrakcjami festiwalu będą spacery z przewodnikami – ciekawy program przygotował PTTK Lublin, który zabierze lublinian w świat „Opowieści Ducha Erazma Lubomelskiego, Bajań o modzie i obyczajach dworskich”, opowieści o tym, jak: „Czerwony kur nad miastem przysiadł” lub „O dawnych ciągotach i miłowaniu”, przybliży też „Afery miłosne mieszczan lubelskich”. Lubliniarnia przygotowała spacery, podczas których wysłuchać będzie można „Opowieści kawiarnianego gwaru” lub „Lublin innymi słowy”.

LSPiPT Pogranicze zaprasza na „Magiczny Lublin – spacer turystyczno-fotograficzny” lub spacer opowiadający o lubelskich Ludziach Legendach. Ciekawostką dla uczestników Festiwalu będą również rozbrzmiewające w scenerii Starego Miasta tajemnicze „Legendy Lublina” w dwóch wersjach do wyboru: dla dorosłych lub dla dzieci – tłumaczy Agata Patoleta, kierownik Referatu ds. Turystyki, z Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Lublin.

Szczegółowy opis programu wraz z wyjaśnieniem zasad udziału oraz ewentualnych zapisów można znaleźć pod adresem legendy.lublin.eu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy. Zapraszamy! (EM.K.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here