Kraśniczyn na Nowy Rok

W Kraśniczynie odbyło się spotkanie, podczas którego wójt Monika Grzesiuk przedstawiła plany na 2020 rok.

Uroczystość zgromadziła wielu mieszkańców gminy Kraśniczyn, przedstawicieli kościoła, władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych przedsiębiorców, kół gospodyń wiejskich, strażaków i sołtysów. Świąteczno-noworocznego nastroju wydarzeniu nadał występ dzieci ze SP w Kraśniczynie. – Szanowni państwo, spotykamy się w pierwszych dniach nowego 2020 roku i także w okresie najpiękniejszych bajkowych świąt Bożego Narodzenia, świąt, które kojarzą się nam z dobrocią i miłością, kiedy wszyscy składamy sobie życzenia – mówiła podczas imprezy wójt Monika Grzesiuk.

Spotkanie noworoczne to też doskonała okazja do podsumowania 2019 roku, który, według wójt, dla gminy Kraśniczyn był bardzo intensywny. – A dla mnie osobiście przepełniony nowymi doświadczeniami. Ten pierwszy rok na stanowisku wójta był bardzo pracowity, ale też przyniósł nam wszystkim sukcesy. Gmina zaczęła coraz skuteczniej sięgać po fundusze unijne, pozyskując znaczące środki europejskie – stwierdziła Grzesiuk.

Kluczowe inwestycje skoncentrowały się na trzecim etapie robót wykończeniowych Domu Kultury z Punktem Informacji Turystycznej oraz Remizy Strażackiej w Kraśniczynie. Na ten cel gmina otrzymała 500 tys. zł z RPO, koszt całego zadania to prawie 1,3 mln zł. – Kolejne ważne inwestycje to te drogowe, których nie było w pierwotnym projekcie budżetu, a na które wydaliśmy w tym roku 1,1 mln zł, na które otrzymaliśmy dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości 60 procent wartości inwestycji, tj. 707 tys. zł.

Dzięki tym środkom przebudowane zostały ul. Polna i ul. Parkowa w Kraśniczynie. Dzięki współpracy z Nadleśnictwem Krasnystaw poprawiony został stan nawierzchni drogi gminnej w miejscowości Surhów za kwotę 35 tys. zł. Poprawiliśmy również stan nawierzchni wielu dróg gminnych, angażując własne środki finansowe w wysokości ok. 50 tys. zł – wyliczała wójt. Grzesiuk podkreślała, że Kraśniczyn stawia na ekologię i rozwój turystyki. – W latach 2019/2020 zrealizujemy kompleksową inwestycję w zakresie montażu 219 instalacji kolektorów słonecznych.

Na terenie gminy w bieżącym roku powstała pierwsza farma fotowoltaiczna, mam nadzieję, że nie ostatnia. Jestem też przekonana, że wykorzystamy potencjał powstającego zbiornika retencyjnego w Czajkach – przekonywała. Ważne inwestycje to również te zapewniające bezpieczeństwo mieszkańcom. Przy wsparciu środków zewnętrznych osiem jednostek OSP skorzystało z dotacji na doposażenie w sprzęt ratowniczy. – Byliśmy trzecią gminą w powiecie pod względem ich ilości.

Gmina otrzymała również dotację w wysokości 50 tys. zł z Funduszu Sprawiedliwości na zakup sprzętu ratującego życie i mienie – kontynuowała wójt. Rok 2019 to również inwestycje w poprawę warunków bazy edukacyjnej gminy Kraśniczyn. – Chociaż nakłady na oświatę to znacząca pozycja w budżecie to w 2019r. zainwestowaliśmy nie tylko w rozwój oferty edukacyjnej w Szkole Podstawowej, ale też wykonaliśmy wiele prac remontowych na kwotę ok. 80 tys. zł.

Na szkolenia w zakresie rozwoju kompetencji cyfrowych pozyskaliśmy grant w wysokości ok. 17 tys. zł. Jako druga gmina w województwie otrzymaliśmy grant Komisji Europejskiej w programie WiFi4You w wysokości 15 tys. euro na bezpłatny internet – informowała Grzesiuk. Na koniec wójt Kraśniczyna życzyła wszystkim, by atmosfera mijających świąt Bożego Narodzenia towarzyszyła im przez cały 2020 rok. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here