Krasnostawianie Powstańcom

1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00 żołnierze Armii Krajowej zaatakowali niemieckie obiekty we wszystkich dzielnicach okupowanej Warszawy. Tak wybuchło Powstanie Warszawskie. 73 lata później hołd powstańcom oddali mieszkańcy Krasnegostawu.

W czwartek, 1 sierpnia, o godz. 17.00 w całej Polsce zawyły syreny alarmowe, a mieszkańcy oderwali się od codziennych czynności i oddali hołd powstańcom warszawskim. Do akcji przyłączyli się też Krasnostawianie. Na rynku uroczystości z okazji wybuchu Powstania zorganizowało stowarzyszenie Narodowy Krasnystaw. – My również obowiązkowo o godzinie siedemnastej zatrzymaliśmy się. Zatrzymaliśmy się, by wspomnieć i pomodlić się. Wspólnie z mieszkańcami miasta i okolic oddaliśmy hołd powstańcom – napisali na swoim profilu internetowym członkowie Narodowego Krasnegostawu. W wydarzeniu wziął udział m.in. Zbigniew Atras, jeden z inicjatorów powstania tablicy Bohaterów Ziemi Krasnostawskiej uczestniczących w Powstaniu Warszawskim.
W trakcie dwumiesięcznych walk powstańczych straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych lub zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Zniszczeniu uległa większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej.

(kg, fot. Narodowy Krasnystaw)