Krasnostawski Caritas już pomaga

Nowy Tydzień: – Centrum Charytatywne w Krasnymstawie to placówka Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Czym dokładnie się zajmuje i jaki rodzaj pomocy niesie potrzebującym?

pacjent-copyAnna Marchewka, kierownik Ośrodka Rehabilitacji w Centrum Charytatywnym Caritas w Krasnymstawie: W Centrum znajduje się Ośrodek Rehabilitacji i Terapii, świetlica dla dzieci, centrum wolontariatu, warsztaty dla seniorów, a z końcem roku uruchomione zostanie hospicjum domowe. Największą zaletą naszej placówki jest wszechstronność. W świetlicy dzieci mogą odrobić lekcje, pod czujnym okiem wychowawcy, biorą udział w kreatywnych zajęciach np. pokazach fizycznych lub chemicznych, przygotowywanych przez wolontariuszy z liceum. Uczestniczą w zajęciach korekcyjnych prowadzonych przez rehabilitantów, malują, rysują, składają origami. W Centrum realizowany jest też projekt „Aktywny senior”, współfinansowany przez urząd miasta Krasnystaw, w ramach, którego odbywają się spotkania z psychologiem, dietetykiem i ratownikiem medycznym.
– Jakiego rodzaju usługi świadczy Ośrodek Rehabilitacji i Terapii?
– W Ośrodku można skorzystać z zabiegów z zakresu: masażu klasycznego, fizykoterapii, czyli elektrolecznictwa, światłolecznictwa, hydroterapii, leczenia zimnem, ultradźwiękami, polem elektromagnetycznym wielkiej i niskiej częstotliwości oraz z zabiegów kinezyterapii.
– Kinezyterapia? Na czym to polega?

– Podstawą kinezyterapii są ćwiczenia na sali gimnastycznej o charakterze leczniczym, często z wykorzystaniem kabiny UGUL. Do zadań kinezyterapii należy przywrócenie pełnej sprawności fizycznej lub maksymalnej sprawności fizycznej w przypadku schorzeń przewlekłych i pozostawiających pewne zmiany nieodwracalne. Ruch, jako istotny element dynamicznej stymulacji i mobilizacji wszystkich układów naszego ustroju, jest podstawą prawidłowej sprawności psychofizycznej.
– Jak długi jest czas oczekiwania na rehabilitację w Ośrodku?
– W Ośrodku pracuje sześciu fizjoterapeutów, dlatego skierowania od lekarzy realizowane są praktycznie na bieżąco. W tym momencie okres oczekiwania to maksymalnie około dwóch tygodni. Zależy mi na tym, aby każdy z pacjentów miał kompleksową i skuteczną rehabilitację, dlatego w naszym ośrodku prowadzimy system pracy indywidualnej, czyli pacjent-fizjoterapeuta. Jest to praca, dzięki której łatwiej jest poznać problem pacjenta i skutecznie pomóc. Kluczem do właściwego planu rehabilitacji i uzyskania dobrych efektów terapii jest zebranie odpowiedniego wywiadu z pacjentem.
– Czy dużo jest osób potrzebujących korzystających z Państwa pomocy?
– Blisko tysiąc osób odwiedziło już Centrum. Przypomnę, że pierwszymi było 60 dzieci, które spędziły ferie zimowe właśnie tutaj. Wiele osób korzysta z porad psychoterapeuty w Ośrodku Terapii. Często jest to wsparcie dla rodziny, która musi się zmierzyć z chorobą kogoś bliskiego. Są dorośli z różnego rodzaju przeżyciami, nie mogący sobie sami poradzić. Z terapii korzystają również dzieci i młodzież wspólnie z rodzicami. Nie ukrywam, że najwięcej osób korzysta z ośrodka rehabilitacji. Posiadamy nowy, wysokiej klasy sprzęt rehabilitacyjny, przez co możemy świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Naszymi pracownikami są wykwalifikowani fizjoterapeuci posiadający liczne kursy i szkolenia.
– Co sprawia Pani najwięcej satysfakcji w codziennej pracy?
– Zawód ten jest niezwykle twórczy. Każdy pacjent to nowa historia, wymaga precyzyjnego zaplanowania, indywidualnego podejścia i postępowania. Satysfakcję niesie każdy, nawet najmniejszy sukces pacjenta. Czasem jest to samodzielne chwycenie szklanki, czasem kilka kroków, a niejednokrotnie zmniejszenie bólu. Trafiają do naszej placówki również ludzie nieuleczalnie chorzy, gdzie praca z nimi uczy nas wielkiej pokory i cierpliwości. Sukcesem jest ich uśmiech, świadomość, że możemy być obok nich w trudnych chwilach, dając im wsparcie i nadzieję.
Jak zapisać się na zabiegi w Ośrodku, jakie warunki spełnić?
Przede wszystkim należy skontaktować się osobiście lub telefonicznie pod nr telefonu 81 473 25 19 i zapisać się. Ośrodek rehabilitacyjny jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30 i znajduje się na ul. Szkolnej 9 w Krasnymstawie. Z naszych usług mogą skorzystać pacjenci ze skierowaniem od lekarza POZ lub innego specjalisty, bez względu na wiek. To ważne, bo swoją pomoc kierujemy za równo do młodych jak i seniorów. Zachęcam wszystkich.
Dziękuję za rozmowę.