Krasnostawskie licea z brązową tarczą

Jest nowy ranking szkół ponadpodstawowych oświatowego portalu „Perspektywy”. Obydwa licea z Krasnegostawu zdobyły brązową tarczę, choć w klasyfikacji uplasowały się w dziewiątej setce – I LO i dziesiątej – II LO. Martwi nieco spadek w rankingu „Jagiełły”, który jeszcze trzy lata temu plasował się na 363. miejscu w Polsce.

I LO im. Władysława Jagiełły w rankingu portalu „Perspektywy” na 2022 rok, z wynikiem 35,85 pkt. zajęło 812. miejsce. II LO im. Cypriana Kamila Norwida z kolei uplasowało się na 921. pozycji, zdobywając 33,75 pkt. Obie szkoły otrzymały brązowe tarcze. W województwie lubelskim I LO zostało sklasyfikowane na 41. miejscu, a II LO – na 48.

I Liceum Ogólnokształcące od trzech lat w rankingu notuje spadek, co może niepokoić. W 2019 roku szkoła zajęła 363. lokatę, w 2020 r. – 450., a przed rokiem – 584. Z kolei II LO rok temu było na 946. miejscu. We wcześniejszych latach szkoła nie została ujęta w gronie tysiąca najlepszych liceów w kraju.

Dyrektor I LO Anna Patejuk przypomina, że w minionym roku na poziomie podstawowym maturę zdało 99 proc. uczniów. Ale metodologia rankingu „Perspektywy” bierze pod uwagę trzy kryteria. – Maksymalnie 25 proc. punktów przyznaje się za sukcesy w olimpiadach przedmiotowych. Tu niestety, nie mieliśmy na punktowanych miejscach żadnych osiągnięć na szczeblu centralnym – przyznaje Patejuk. – Kolejne 30 proc. punktów można dostać z matury z przedmiotów obowiązkowych, gdzie średnie wyniki z języka polskiego i matematyki nie są niższe od średniej krajowej, która wyniosła 0,75. W naszej szkole te wskaźniki ze wszystkich przedmiotów, czyli z polskiego, matematyki i języków obcych, są o wiele wyższe.

Aż 45 proc. punktów do rankingu można dostać z matury z przedmiotów dodatkowych. Pod uwagę są jednak brane wyniki, jeżeli do egzaminów przystąpiło co najmniej 12 uczniów. – W naszej szkole były oddziały łączone, dlatego też niektóre przedmioty zdawało mniej, niż 12 osób. Z tego też powodu uzyskane przez naszych uczniów wyniki nie liczyły się do rankingu – podkreśla dyrektor Patejuk. – Niestety, egzamin z przedmiotów w zakresie rozszerzonym zdawali również uczniowie, którzy nie realizowali danego przedmiotu na takim poziomie. Dlatego też przełożyło się to na obniżenie wyników całej szkoły.

Anna Patejuk zaznacza, że tendencja spadkowa dotknęła aż 29 szkół spośród 51 z terenu całego województwa lubelskiego, które otrzymały złotą, srebrną i brązową tarczę. – Wyniki uzyskane na egzaminie maturalnym pozwoliły jednak naszym uczniom dostać się na wybrane przez nich uczelnie – dodaje dyrektor I LO.

Anna Antyga dyrektor II LO, z kolei, jest zadowolona, że „Norwid” drugi raz z rzędu dostał brązową tarczę, o czym w poprzednich latach mógł tylko pomarzyć. Od kilku lat szkoła zmieniła system naboru do klas pierwszych. Wcześniej wszyscy, którzy chcieli uczyć się w liceum, byli przyjmowani, o ile wystarczało miejsc. Od jakiegoś czasu o przyjęciu do liceum decydują progi punktowe. – To zdecydowanie ułatwia pracę, bo mamy do czynienia z uczniami, którzy chcą zdobywać wiedzę – przekonuje Anna Antyga. – Notujemy coraz lepsze wyniki egzaminów z przedmiotów obowiązkowych, ale również z matury z rozszerzonej z przedmiotów dodatkowych. Nie ma tendencji spadkowej. Zainteresowanie naszą szkołą stale rośnie. W tym roku szkolnym udało się nam zorganizować trzy oddziały klas pierwszych. Realizujemy szereg programów, bierzemy udział w popularnym „Erasmusie”, w ramach wymiany międzynarodowej, wyjeżdżamy z młodzieżą za granicę. Ostatnio byliśmy na Węgrzech i we Francji – dodaje dyrektor II LO.

W rankingu triumfowało XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie. Zdobyło maksymalną liczbę 100 pkt. Z województwa lubelskiego najlepszym „ogólniakiem” okazało się I LO im. S. Staszica w Lublinie, które z dorobkiem 64,3 pkt. zajęło 31. lokatę.

Bardzo słabo w rankingu wypadły krasnostawskie technika. Żadne nie znalazło się w gronie 500. szkół, które zdobyły złote, srebrne i brązowe tarcze. W drugiej „500” sklasyfikowano natomiast Technikum nr 2, które z wynikiem 39,42 pkt. zajęło 42. pozycję w województwie lubelskim. Z kolei Technikum im. Augusta Cieszkowskiego w Siennicy Różanej uzyskało 33,81 pkt. i uplasowało się na 49. miejscu w województwie. Najlepszą szkołą techniczną w Polsce zostało Technikum Nowoczesnych Technologii w Kleszczowie, które dostało 100 pkt. Ze szkół z województwa lubelskiego piąte miejsce zajęło Technikum Elektroniczne w Lublinie, otrzymując 84,16 pkt. (ps)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here