Krasnystaw otwiera się na Mołdawię

Dwa dni spędziła w Krasnymstawie delegacja mołdawskiego regionu Leova. Goście zwiedzili m.in. Mleczarnię, Cukrownię i tutejszy SP ZOZ. – Nasza współpraca się zacieśnia i dzieje się z to z korzyścią dla obu stron – mówił podczas specjalnej konferencji prasowej starosta krasnostawski Janusz Szpak.

Mołdawianie do Krasnegostawu przyjechali w ostatnią środę. W skład delegacji weszli: Ion Gudumac – prezydent regionu Leova, Ion Plamadeala – viceprezydent regionu Leova, Vitalie Gargaun – prezydent miasta Leova, Sergiu Postica – szef pomocy społecznej i ochrony rodziny, Ion Barancean z firmy „Fruct Agro Prut” (rolnictwo), Nicolae Tomsa z firmy „Lorex Agro” (rolnictwo), Andrei Moroz z firmy „Moroz Ala” (rolnictwo) oraz Oleg Canatui z „Stabil-Global-Can (sektor bankowy). Goście zakwaterowali się w Gościńcu w Bobliwie (gmina Izbica) a potem zwiedzili m.in.: krasnostawską Mleczarnię i Cukrownię, SP ZOZ, Dom Pomocy Społecznej, krasnostawskie licea i firmę Roltex. Na koniec w Lublinie spotkali się z prezydentem tego miasta Zbigniewem Żukiem.

– Cieszymy się, że możemy gościć tak znamienitych gości – mówił podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej starosta Janusz Szpak. – Pokazaliśmy naszym gościom to, z czego możemy być dumni. Byli oni pod wrażeniem. Liczymy, że nasza współpraca będzie się zacieśniać. Jest szansa na wymianę handlową, na współpracę firm z naszego powiatu z firmami z Mołdawii – dodawał. Wagę wizyty podkreślał Andrzej Kita – konsul honorowy Mołdawii w Lublinie. – Nasz konsulat powstał całkiem niedawno, a już podpisaliśmy umowę o współpracy sportowej Mołdawii z województwem lubelskim. Liczymy też na współpracę biznesową i wymianę kulturalną – mówił Kita. Z zaproszenia do Krasnegostawu dziękował staroście Szpakowi Ion Gudumac – prezydent regionu Leova. – Liczymy, że skorzystamy z waszego doświadczenia – z tego, jak dokonaliście przemiany po okresie komunizmu. Jesteśmy pod wrażeniem tego, co tu zobaczyliśmy – mówił Gudumac. (kg)