Kręcili „Króliczą łapkę”

Przez tydzień członkowie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Iluzjon”, działającego przy II LO w Krasnymstawie, realizowali projekt „Kręćmy film!”.

Opiekunem artystycznym projektu „Kręćmy film!” i reżyserem filmu był aktor Grzegorz Emanuel, akcję koordynowała Ewa Magdziarz – opiekun MDKF-u i lokalny lider Filmoteki Szkolnej. Projekt, w którym wzięło udział ponad 20 uczestników, mógł być zrealizowany dzięki pomocy wielu osób i instytucji. Anna Antyga, dyrektor II LO w Krasnymstawie, udzieliła wszechstronnego wsparcia i udostępniła pomieszczenia szkoły. Część zdjęć była realizowana na terenie ZSP nr 1 w Krasnymstawie dzięki zgodzie dyrektora Wojciecha Maślony. – Po raz kolejny pomieszczenia na potrzeby filmu udostępnił Artur Capała, dyrektor Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie. Podziękowania należą się także Bożenie Dąbrowskiej – dyrektor Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Krasnymstawie oraz rodzicom, bliskim i znajomym, szczególnie tym, którzy udostępnili prywatne mieszkanie – mówi Ewa Magdziarz.
W przedsięwzięciu uczestniczyli uczniowie ZS nr 4 w Krasnymstawie, ZS nr 1 w Krasnymstawie, a także Gimnazjum w Małochwieju Dużym oraz liceów w Krasnymstawie i Lublinie. – W czasie projektu kręcony był średniometrażowy film „Królicza łapka” według scenariusza opracowanego przez Grzegorza Emanuela i Ilonę Kalamon na podstawie oryginalnego pomysłu Kingi Żelisko. Scenariusz porusza problemy współczesnej młodzieży i relacje z dorosłymi. W filmie świat realny przeplata się z magicznym, pełnym tajemnic i niezwykłych zwrotów akcji – opowiada Magdziarz. W rolę Marceliny wcieliła się Karolina Gaweł – uczennica II LO, jej ojca zagrał Piotr Zieliński – nauczyciel z II LO. Role dorosłych bohaterów zagrali także: Grzegorz Emanuel, Ewa Magdziarz i Zbigniew Atras. Operatorem był Karol Sawczuk – absolwent II LO, który w projekcie wziął udział po raz szósty. Członkowie zespołu filmowego to także m.in.: Kinga Żelisko, Bartłomiej Magdziarz, Ilona Kalamon, Katarzyna Kurek, Julia Urbańska, Weronika Gumieniak, Monika Grzywna, Anna Pałcon, Kinga Malec, Iga Moń, Paweł Piątkowski, Filip Rybczyński, Mateusz Liśkiewicz i Jacek Mąka.
Projekt okazał się dużym wyzwaniem, ponieważ praca na planie filmowym trwała czasami wiele godzin. Siódma edycja „Kręćmy film!” zakończy się wiosną 2018 r. W czasie festiwalu organizowanego przez II LO będzie można obejrzeć efekty wakacyjnej pracy, czyli premierowy pokaz filmu „Królicza łapka”. (kg)