Krocząca podwyżka cen prądu

Od 1 kwietnia wzrosła cena prądu. Pewnie większość klientów nawet tego nie wie, bo tylko do nielicznych trafiła tabelka z nowymi cenami. Mogą się zdziwić na koniec okresu rozliczeniowego, gdy przyjdzie im sporo dopłacić.

Kto jeszcze koresponduje tradycyjnie z PGE, mógł otrzymać niedawno pismo z tabelą cen energii na 2022 rok. Wynika z niej, że od 1 kwietnia do końca maja obowiązuje nowa, oczywiście wyższa stawka za kilowatogodzinę energii elektrycznej. Według tabelki wzrost wydaje się nieznaczny – 1 kWh z niecałych 43 groszy skacze do 50 groszy (dla taryfy całodobowej G11). W złotówkach – niewiele. Ale przeliczając na procenty całkiem sporo (kilkanaście procent) i na pewno zauważalnie w ogólnym rachunku.

– Skąd ta podwyżka? Przecież rząd obiecywał, że ceny energii dla gospodarstw domowych nie wzrosną – dopytywali Czytelnicy. Inni mówili, że bezskutecznie starali się dowiedzieć czegoś na infolinii PGE, a jeszcze inni, że nie ma informacji o tej podwyżce na stronie internetowej dystrybutora energii.

– Próbowałem znaleźć tę tabelkę, ale pozą starą, grudniową informacją o nowych taryfach prądu nic nie znalazłem – mówili nam zirytowani Czytelnicy.

Zastanawiali się też, dlaczego nowa cena ma obowiązywać tylko do końca maja. Potem będzie kolejny wzrost?

– To taka krocząca podwyżka, której mamy niby nie zauważyć? Wszystko idzie do góry, to jeszcze ceny prądu nas dobiją – denerwują się ludzie.

O wyjaśnienie poprosiliśmy PGE, ale do minionego piątku nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi. Według informacji z 30 grudnia 2021 roku, która dostępna jest na stronie internetowej firmy, zatwierdzone przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki taryfy sprzedaży energii w grupie G11 – dla gospodarstw domowych – oznaczają wzrost rachunków o 23,5 proc., tj. średnio o 21 zł miesięcznie (dla rodziny 2+2, przy zasilaniu jednofazowym i sześciomiesięcznym cyklu rozliczeniowym). Ale PGE wprowadza zapisy tarczy inflacyjnej, która zwalnia gospodarstwa domowe z akcyzy za energię i obniża od niej podatek VAT. Przez to rachunki zamiast o 21 zł mają wzrosnąć o 6 zł miesięcznie.

Nie ma informacji, do kiedy obowiązuje zwolnienie z akcyzy i obniżony VAT ani jakie stawki będą obowiązywały za kilowatogodzinę od czerwca. Gdy dostaniemy jakieś wieści z PGE, wrócimy do sprawy. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here