Kroniki świdnickiej historii

W spektaklu „Kroniki Świdnickie - 2020” zagrali m.in. wiceprzewodniczący rady miasta, Janusz Królik (na pierwszym planie) i dyrektor SP nr 5, radny powiatu, Tomasz Szydło

Choć nie wszystko przebiegło zgodnie z planem, efekty ich pracy i tak są imponujące. Mowa o zrealizowanym przez fundację „Architekci Kultury” projekcie „Tu zaczęła się wolność – 40. Rocznica Świdnickiego Lipca”. Dzięki niemu uczniowie naszych szkół wzięli udział w niezwykłej lekcji historii i lokalnego patriotyzmu. Najbardziej oczekiwanym punktem projektu był spektakl „Kroniki Świdnickie – 2020”. Pandemia nie pozwoliła zaprezentować go przed publicznością, ale został nagrany i już można obejrzeć go w internecie.

Przygotowany przez świdnicką fundację „Architekci Kultury” projekt to szereg działań upamiętniających lokalną historię, a zwłaszcza przypadającą w tym roku 40. rocznicę Świdnickiego Lipca. Wzięły w nim udział świdnickie szkoły, a także działające w mieście grupy teatralne. W ramach projektu przeprowadzono m.in. zajęcia edukacyjne, które prowadziła historyk i reżyser Paulina Niezbecka.

– Podczas tych niezwykłych lekcji uczniowie mieli okazję nie tylko „dotknąć” kawałka historii związanej z tematyką Świdnickiego Lipca, ale także poznać sprzęty i przedmioty kojarzone z tamtą epoką oraz pobawić się w zabawy z czasów PRL – u. Kolejnym zadaniem jakie stanęło przed uczestnikami, było współtworzenie i udział w filmie „Świdnicki Lipiec – Pamiętamy”. Promuje on Świdnik jako miasto, w którym dba się o upamiętnienie lokalnej historii, oddawanie hołdu jej bohaterom; miejsce, w którym seniorzy przekazują wiedzę o tamtych wydarzeniach kolejnym pokoleniom, zachęcając do tego, by nie zapominać o własnych korzeniach – mówi Katarzyna Marjasiewicz, prezes fundacji „Architekci Kultury”.

Za scenariusz i reżyserię filmu odpowiedzialna była P. Niezbecka, a zdjęciami i montażem zajął się Jakub Boczkowski.

W ramach projektu odbyły się również spotkania z uczestnikami tamtych wydarzeń – Anastazją Jarosz, Barbarą Besztak oraz Henrykiem Adamczykiem. Wydany został również folder zawierający informacje o tym ważnym dla Świdnika wydarzeniu. Jednak najbardziej widowiskowym i na pewno najbardziej oczekiwanym punktem projektu był spektakl „Kroniki świdnickie – 2020” – nowa wersja przedstawienia zrealizowanego w roku 2015, które spotkało się z ogromnym entuzjazmem mieszkańców. Spektakl miał zostać wystawiony w drugi weekend października na placu Konstytucji 3 maja, ale niestety z uwagi na pandemię nie udało się tego wykonać. Spektakl więc nagrano.

– Spektakl nawiązuje do najważniejszych wydarzeń z historii miasta, w tym do słynnego Świdnickiego Lipca ’80. Bohater widowiska od lat pisze pamiętniki, będące swoistego rodzaju kronikami miasta, przenosi nas w czasy swojego dzieciństwa i młodości. Ukazuje nie tylko historyczne chwile, ale także pozwala nam poznać swoje codzienne życie. Z sentymentem wspomina przeprowadzkę do Świdnika, swoją pierwszą miłość, pracę, przyjaciół. Świdnik w widowisku, to miasto nie bojące się wyrazić protestu wobec PRL-owskiego systemu i propagandy, miasto wciąż walczące o wolność – opowiada Katarzyna Marjasiewicz, która odpowiadała też za scenariusz i reżyserię przedstawienia.

Muzykę przygotowali Jacek i Bartek Abramowicz, scenografię Jakub Marjasiewicz, zdjęcia spektaklu wykonał Marcin Butryn, za zdjęcia i montaż scen spektaklu odpowiadali Paweł Iwaniuk i Jakub Kotynia, za światło Karol Dziubak, a projekcję Krzysztof Banderonek.

W przedstawieniu wystąpili: Aktorzy Teatru „Kto tam?”, działającego pod skrzydłami Fundacji „Architekci kultury”: Karol Bartosiewicz, Sylwia Kośka, Monika Kowalczyk, Iga Najda, Beata Szymańska, Lena Różańska; aktorzy Teatru „Iskierki” z SP 3 Świdnik: Aleksandra Karbowniczek, Kamil Madeja, Marlena Madeja; aktorzy Teatru „Aplauz” (MCP Świdnik) oraz Teatru Puk – Puk (MOK Świdnik): Karol Mazurek, Antola Sadło; aktorzy Teatru Puk – Puk (MOK Świdnik): Bartosz Apanasienko, Julia Bartosiewicz, Joanna Cioczek, Adam Fałdyga, Marta Jurkiewicz, Martyna Jurkiewicz, Patryk Kwiatuszewski, Matylda Marcinek, Michał Marjasiewicz, Julia Michalak, Katarzyna Misiak, Karolina Momot, Katarzyna Nowak, Kaja Rowińska, Zuzanna Tusińska, Julian Tarasiewicz oraz: Marta Jurkiewicz, Rafał Król, Janusz Królik, Jakub Marjasiewicz, Maciej Marjasiewicz, Małgorzata Mazurek, Maria Mazurek, Łukasz Reszka, Tomasz Szydło,Wiesław Zawadzki i Mariusz Żuk.

Szczególne podziękowania za pomoc w realizacji projektu należą się: Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, Miejskiemu Centrum Profilaktyki oraz Mariuszowi Żukowi. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z efektami naszego projektu – dodaje K. Marjasiewicz.

Nagranie ze spektaklu oraz film „Świdnicki Lipiec – Pamiętamy” można znaleźć na Youtube, na kanale Katarzyny Marjasiewicz (Kasia Marjasiewicz).

Patronat honorowy nad projektem objęli: Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Lublinie, Starosta Powiatu Świdnickiego Łukasz Reszka, Burmistrz Miasta Świdnik – Waldemar Jakson i Związek Zawodowy Solidarność – Region Środkowowschodni. Projekt został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” oraz Gminy Miejskiej Świdnik. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here