Krótki afisz kulturalny

24 stycznia Klub Muzyczny CSK zaprasza na koncert online kwintetu jazzowego „New Bone”

Trwa przygnębiająca posucha repertuarowa lubelskich instytucji tej branży.
Na najbliższy czas jedynie Centrum Spotkania Kultur  w Lublinie zaprasza na nieliczne eventy: kolejną odsłonę koncertów jazzowych, na filmy i wystawy. Wszystko w wersji wirtualnej.


Klub Muzyczny CSK i prowadzony tu cykl JAZZwCSK wychodzi z ofertą wykonawców należących do nurtu mainstream w jazzie. Wśród nich są znani, sławni, zdolni, ale także ci, którzy zaczynają budować swoją karierę. Będą premierowe koncerty, promocje nowych wydawnictw oraz niespodzianki. Klub zaprasza do aktywnego udziału w życiu muzycznym na profilu FB. Zwyczajowo organizuje tu konkursy z nagrodami w postaci płyt występujących artystów.

Pierwszy koncert online odbędzie się 24 stycznia o godz. 18. Wystąpi New Bone – kwintet jazzowy złożony z samych uznanych muzyków. Tomasz Kudyk (trąbka, flugelhorn) – lider zespołu New Bone dedykuje najnowszy album „Longing” swojemu ojcu (to Jan Kudyk, wieloletni lider legendarnej już grupy Jazz Band Ball Orchestra). Wraz z liderem w sesji nagraniowej wzięli udział stali członkowie kwintetu: Bartłomiej Prucnal – saksofon altowy, Dominik Wania – fortepian, Maciej Adamczak – kontrabas, Dawid Fortuna – perkusja. Na płycie znajdą się autorskie kompozycje Tomasza Kudyka. Słuchając kompozycji lidera New Bone z poprzednich płyt, możemy spodziewać się muzyki pełnej liryzmu i pewnej nostalgii utrzymanej w formie jazzowej narracji. Źródło inspiracji sięga głównego nurtu tej muzyki, wykształconego w połowie ubiegłego wieku.

W cyklu JAZZwCSK są też inne koncerty online dostępne linkiem z Facebook’u CSK. To m.in. Muzyka Polska: Andrzej Jagodziński TRIO i Agnieszka Wilczyńska; The Sound Pack; Wilcze Jagody; Agnieszka Wilczyńska i Andrzej Jagodziński.

Akademia kina i Kino CSK

W styczniu wraca Akademia Kina, w której głównymi prowadzącymi będą Kaja Klimek i Tomasz Kolankiewicz. To on startuje z pierwszym wykładem „Alicja w krainie gatunków” 21 stycznia o godz. 19.

Formuła Akademii jest teraz nieco rozszerzona także o gościnne wykłady innych osób ze świata filmu. Spróbują znaleźć odpowiedź na pytania: Czym jest gatunek i podgatunki filmowe? A czym hybrydy gatunkowe? Skąd wiemy, że film, który oglądamy jest filmem gatunkowym? Jaką wiedzę można czerpać z analizy kina gatunkowego? Czy są jakieś typowo polskie gatunki filmowe? Dlaczego, by zrobić dobry gatunkowy film nie wystarczy skopiować wzorców z zagranicy?

CSK zaprasza też do wirtualnej sali kinowej na platformie Mojeekino.pl umożliwiając obejrzenie w dowolnym czasie i miejscu blisko 200 filmów z całego świata. Od ubiegłego tygodnia są to m.in. polski hit „Bogowie”, oraz dwa obrazy z Islandii „Daleko od Reykjavíku” i „Barany”. Detale na: https://www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin

Na ten tydzień CSK poleca zwłaszcza premierowe pokazy: „Małe szczęścia” i „Proxima” – dwa francuskie filmy dostępne tylko do 24 stycznia, od godz. 9.

Interesujące wystawy

Do 22 stycznia w Galerii Wystaw Czasowych CSK trwa pokonkursowa ekspozycja „Międzynarodowy Wschodni Salon Sztuki”. Tradycja Lubelskich Salonów Sztuki sięga czasów powstania lubelskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków w 1936 roku. Ich kontynuacją są organizowane od 1993 roku wystawy Wschodniego Salonu Sztuki, jako cykliczne prezentacje sztuki współczesnej we wschodniej Polsce. Tegoroczny jubileuszowy 25. Wschodni Salon Sztuki został zorganizowany w nowej konkursowej formule. Pokazane tu dzieła reprezentują różnorodne tendencje, poszukiwania oraz wrażliwość artystyczną zarówno w zakresie formy jak i treści. Są przyczynkiem do pogłębionej refleksji na temat aktualnej sztuki i jej sytuacji w kontekście sztuki europejskiej oraz światowej. Relacja z ogłoszenia wyników na facebook.com/cskwlublinie.

Do 24 stycznia potrwa Wystawa plakatów Sebastiana Kubicy – do kontemplowania w przestrzeni pn. Galeria Saska (ogrodzenie Ogrodu Saskiego w Lublinie). Można tu podziwiać prace naprawdę wybitnego grafika, ilustratora, projektanta i rysownika. W każdym plakacie jego autorstwa widać namysł nad formą oraz przekorę w traktowaniu treści. Ważnym dla niego elementem jest również kolor – artysta stosuje kontrasty, używa barwy nasycone.

W 2012 roku Sebastian Kubica uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie: sztuki piękne. Obecnie kieruje on autorską pracownią plakatu i ilustracji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Prowadzi wykłady i warsztaty dla studentów szkół artystycznych praktycznie na całym świecie. Artysta jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i uczestnikiem kilkuset prezentacji zbiorowych w kraju i za granicą. To zdobywca wielu nagród w dziedzinie plakatu i ilustracji.

Bezterminowo trwa wystawa online „Wzory Lublina”. Lubelski artysta wizualny Tomasz Smutek prezentuje w niej kolekcję wzorów (patterns) inspirowanych klimatami miasta. Inspiracją do powstania wzorów były znane budynki, ich detale architektoniczne, sgrafitta, ciekawe rozmieszczenie okien bądź kolumn, posadzki, szyldy sklepowe, dekoracje fasad, kształty dachów, ławek i rzeźb. Szczegóły w repertuarze CSK.

I Biennale Malarstwa

W minionym tygodniu zakończył się ogólnopolski konkurs malarski „Lubelska Wiosna” organizowany przez CSK oraz Instytut Sztuk Pięknych UMCS. W roku 2021 ów konkurs odbył się po raz pierwszy, przyjmując formę biennale. Był dedykowany artystom w wieku do 35 lat, tworzących w obszarze szeroko pojętego malarstwa, będących absolwentami kierunków artystycznych dowolnej uczelni, zamieszkałych i działających w Polsce. Konkurs ten wypełnia lukę w ofercie sztuki, skupiając uwagę na malarzach w najtrudniejszym dziś okresie twórczości. „Lubelska Wiosna” nie ogranicza twórców gdy chodzi o tematykę, technikę i konwencję malarską. Ma za zadanie upowszechniać kulturę wysoką w dziedzinie malarstwa współczesnego, przy jednoczesnym pobudzaniu aktywności twórczej tych względnie młodych.

Efektem konkursu ma być realizowana w przestrzeni Centrum Spotkania Kultur wystawa prac finalistów, której będzie towarzyszyć plakat i katalog. Nagrodzone prace przejdą na własność organizatora i utworzą kolekcję polskiego malarstwa współczesnego. O terminie wydarzenia organizatorzy poinformują wkrótce. Detale na www.lubelskawiosna.spotkaniakultur.com.

Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here