Co kryje wnętrze elektrycznego Nissana LEAF?

Samochody elektryczne, choć coraz popularniejsze, wciąż stanowią tajemnicę i budzą wiele pytań jako nowe, rewolucyjne podejście do mobilności. Choć lista zalet tego typu pojazdów jest bardzo długa, warto zajrzeć nieco głębiej i samemu przekonać się, jak przyjazna i bezpieczna jest to technologia.

Jak najłatwiej przedstawić działanie skomplikowanego urządzenia? Przeciąć je na pół i zajrzeć do środka. To oczywiście duże uproszczenie, ale takie właśnie było wyjściowe założenie projektu stworzenia częściowego przekroju Nissana LEAF, najpopularniejszego samochodu elektrycznego na świecie.
Przekrój częściowy modelu LEAF umożliwia w maksymalnie prosty sposób pokazanie budowy oraz komponentów, dzięki którym działa pojazd elektryczny. I to nawet w ruchu, gdyż konstrukcja pokazowego egzemplarza jest tak solidna, że udało się stworzyć pojazd, który jeździ, mimo że odcięto niemal połowę jego podwozia. Samochód nadal jest wystarczająco sztywny, aby stać na swoich kołach i wytrzymać siły dynamiki działające na niego w ruchu. – Aby móc pokazać większość komponentów technicznych, nie przecięto samochodu pionowo. Zależało nam na tym, by można w nim było zobaczyć falownik, silnik, przekładnię redukcyjną oraz ładowarkę pokładową w bagażniku. Wykonaliśmy otwór powyżej zespołu akumulatorów, aby podkreślić jego idealne położenie, dzięki czemu środek ciężkości pojazdu jest położony bardzo nisko nad ziemią. Wszystkie przewody wysokiego napięcia w samochodzie są pomarańczowe. Dzięki temu widać, gdzie jest podłączone wysokie napięcie i dlatego pokrywa akumulatora została pomalowana właśnie na pomarańczowo – wyjaśnia Daniel Pataki, członek zespołu technicznego Nissan Sales CEE.
Proces cięcia auta rozpoczął się od rozebrania go aż do podwozia, usunięcia drzwi, maski oraz całego wyposażenia elektronicznego i elektrycznego. Po zakończeniu operacji samochód pojechał na ponowne lakierowanie na oryginalny, perłowobiały kolor. Następnie zamontowano w nim wszystkie elementy wewnętrzne, rozpoczynając od deski rozdzielczej. Pierwsza publiczna prezentacja pokazowego modelu odbyła się podczas otwarcia nowego salonu Nissana na Węgrzech. Reakcja zaskoczonych gości na wjeżdżający do środka niezwykły pojazd potwierdziła, że ten wymagający projekt był udaną inwestycją, pozwalającą dodatkowo podkreślać innowacyjność marki Nissan i jej wkład w historię samochodów elektrycznych na świecie.