Ks. Adam Bab najmłodszym polskim biskupem

Wierni uczestniczyli w uroczystości święceń biskupich ks. dr Adama Baba nie tylko w katedrze, ale także zgromadzili się na placu przed świątynią, gdzie ustawiony był telebim

W miniony poniedziałek, 29 czerwca, w lubelskiej archikatedrze, odbyła się uroczystość święceń biskupich ks. dr Adama Baba. Urodzony w Lublinie 46-letni duchowny jest najmłodszym biskupem w Polsce.


Ks. kan. dr Adam Bab został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji lubelskiej, a zarazem biskupem tytularnym Arny, przez papieża Franciszka, 22 maja 2020 r. Uroczyste przekazanie biskupiej sakry odbyło się w ubiegły poniedziałek w lubelskiej archikatedrze.

W imieniu duchowieństwa, uroczystą prośbę o udzielenie święceń biskupich wyrazili ks. dr Krzysztof Kwiatkowski, kanclerz kurii metropolitalnej w Lublinie oraz ks. prał. Stanisław Dziwulski – były proboszcz parafii pw. św. Józefa, którą ostatnio kierował ks. A. Bab. Z kolei ks. prałat Andrea Francia, radca prawny Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie, odczytał tekst bulli nominacyjnej. Samego aktu nałożenia rąk na głowę przyszłego biskupa i wręczenie biskupich insygniów, tj. pastorału, mitry i pierścienia, dokonali abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, metropolita lubelski abp Stanisław Budzik oraz bp Mieczysław Cisło.

Na swoje posługiwanie ks. bp Adam Bab wybrał zawołanie: CIBUS MEUS VOLUNTAS TUA – „ Moim pokarmem jest Twoja wola”.

Przypomnijmy, że ostatnie święcenia biskupie miały miejsce w naszej archidiecezji przed szesnastu laty – udzielił ich poprzedni arcypasterz naszej archidiecezji, ks. abp. Józef Życiński, ks. Arturowi Mizińskiemu. Wówczas bp pomocniczy Artur Miziński (obecnie sekretarz Konferencji Episkopatu Polski) był również, jak ma to miejsce dzisiaj w przypadku 46-letniego bp Adama Baba, najmłodszym polskim biskupem.

Ks. bp Adam Bab urodził się 30 grudnia 1974 r. w Lublinie. Uczył się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Hetmana Jana Zamoyskiego, a następnie w latach 1993-1999 r. studiował w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1999 r., a dokładnie 21 lat później otrzymał ze Stolicy Apostolskiej nominację na biskupa. Nowy lubelski biskup posiada tytuł naukowy doktora teologii, który uzyskał w 2005 roku na Wydziale Teologii KUL z katechetyki na podstawie rozprawy doktorskiej „Katecheza w społeczeństwie informacyjnym.

Studium pastoralno-katechetyczne.” Jako ksiądz pełnił posługę najpierw w parafii cywilno-wojskowej pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Lublinie (1999-2000), następnie był rektorem kościoła pw. Ducha Świętego w Kraśniku, proboszczem w parafii Znalezienia Krzyża Świętego i św. Andrzeja Apostoła w Końskowoli, a od 1 lipca 2014 do dziś był proboszczem parafii pw. św. Józefa na LSM.

Do jego licznych dotychczasowych posług w archidiecezji należało m. in. pełnienie funkcji: wikariusza biskupiego do spraw młodzieży, koordynatora archidiecezjalnych pielgrzymek na Światowe Dni Młodzieży, konsultora Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski, członka Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji, dekanalnego wizytatora nauki religii, a także asystenta kościelnego Ruchu Solidarni z Ubogimi Trzeciego świata MAITRI.

Marta Żyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here