Ksiądz Radziszewski stanie na cokole

Katolicki Uniwersytet Lubelski ogłosił konkurs na projekt pomnika swojego założyciela i pierwszego rektora uniwersytetu. Pomnik powinien być gotowy na obchody 100-lecia uczelni, które przypadają w 2018 roku.

Ks. Idzi Benedykt Radziszewski (portret autorstwa Antoniego Michalaka) był nie tylko pomysłodawcą i pierwszym rektorem KUL, ale także prekursorem szkolnictwa wyższego w Lublinie. Jego idea zapoczątkowała akademicki charakter Lublina i dała podwaliny pod powstawanie kolejnych uczelni, w których dziś studiuje kilkadziesiąt tysięcy studentów, a Lublin jest prężnym ośrodkiem akademickim.

– Pomnik stanie na skwerze abp. Józefa Życińskiego, znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie uczelni (u zbiegu ulicy Radziszewskiego i Alei Racławickich, pomiędzy CSK a hotelem Mercure). W związku z tym konkurs obejmuje nie tylko projekt pomnika, ale także koncepcję zagospodarowania jego bezpośredniego otoczenia – wyjaśnia Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL.
Nazwisko twórcy zwycięskiego projektu poznamy 12 czerwca. Zgłoszenia przyjmowane są do 20 marca. Pula nagród w konkursie na upamiętnienie rektora KUL wynosi 70 tysięcy złotych. Prace oceni komisja konkursowa, złożona m.in. z historyków sztuki, artystów-rzeźbiarzy i architektów krajobrazu. – Koszt wykonania wszystkich prac związanych z budową pomnika oraz zagospodarowania terenu (wraz z dokumentacją) musi się zmieścić w kwocie 390 tys. zł – dodaje Lidia Jaskuła. To nie jedyny obelisk powstały w bliskim sąsiedztwie uczelni: w maju 1983 roku na dziedzińcu głównego gmachu KUL odsłonięto pomnik przedstawiający papieża Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego autorstwa prof. Jerzego Jarnuszkiewicza. W 2007 roku przed Collegium Norwidianum KUL stanął pomnik C.K. Norwida autorstwa prof. Gustawa Zemły. Obchody swojego jubileuszu uczelnia planuje uczcić również otwarciem muzeum z bogatymi zbiorami dzieł sztuki znajdującymi się w jej zasobach (ponad 1700 obiektów). Gromadzone jeszcze przed II wojną światowa dzieła znajdą miejsce w odremontowanym gmachu głównym uczelni.(EM.K.)