Księgowe i kadrowe w strachu

Coraz większy niepokój wśród księgowych i kadrowych zatrudnionych w chełmskich szkołach. – Dostajemy sygnały, że od 1 września br. powstały przed niespełna rokiem w urzędzie zespół do spraw obsługi jednostek oświatowych ma zająć się rozliczaniem szkół. Oznacza to, że w szkołach nas nie będzie. Nikt z nami na ten temat oficjalnie nie rozmawia. Jeśli coś jest na rzeczy, chcemy wiedzieć o tym wcześniej, a nie w maju – mówi księgowa z jednej ze szkół.

O sprawie pisaliśmy kilka tygodni temu. Przypomnijmy, od września ubiegłego roku w strukturze Departamentu Oświaty chełmskiego magistratu funkcjonuje zespół do spraw obsługi jednostek oświatowych. Powstała komórka zajmuje się kwestiami księgowymi, kadrowymi, płacowymi oraz rozliczeniowymi wszystkich miejskich przedszkoli. Zatrudnione dotąd w placówkach księgowe i kadrowe przeszły do pracy w urzędzie miasta.

Nie wszystkie jednak, bo urzędnicy wyliczyli, że do prawidłowej obsługi jednostek wystarczy pięć i pół etatu dla księgowych oraz po dwie osoby do płac i kadr w pełnym wymiarze godzin. Zatrudnienie po utworzeniu zespołu zmalało o połowę, ponieważ wcześniej w jedenastu miejskich przedszkolach na etatach księgowych i kadrowych pracowało 18 osób.

Tylko jedna placówka zatrudniała księgową na pełnym etacie. W pozostałych natomiast osoby, które pracowały na tym stanowisku, miały albo pół etatu, albo umowę zlecenie. Kadrowe natomiast w każdej z jednostek były zatrudnione na pełnym etacie.

Zatrudnione w szkołach księgowe i kadrowe żyją w strachu, bo nie wiedzą, jaka czeka je przyszłość. – W ostatnich tygodniach w naszym środowisku mówi się głównie na temat przejścia do zespołu obsługującego jednostki oświatowe. Temat stał się tak powszechny, że w naszej opinii sprawa wydaje się przesądzona, choć urząd oficjalnie nie przedstawił żadnego komunikatu.

Jesteśmy zaniepokojone tą sytuacją, bo zdajemy sobie sprawę, że w przypadku przekazania spraw księgowych i kadrowych ze szkół do zespołu, część z nas będzie musiała sobie poszukać nowej pracy. Chcemy o tym wiedzieć wcześniej, by mieć więcej czasu na znalezienie zatrudnienia. Obawiamy się, że wszystkie decyzje zapadną dopiero w maju, bo to ostatni czas na wręczenie wypowiedzeń tym, dla których zabraknie miejsca w utworzonym przed niespełna rokiem zespole – mówi księgowa jednej ze szkół.

Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, władze miasta skłaniają się do rozszerzenia zespołu obsługującego jednostki oświatowe od 1 września br. o publiczne szkoły podstawowe. Łącznie zostało ich siedem, bo SP nr 3, wchodząca w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 jest rozliczana przez urzędników. Księgowe i kadrowe zatrudnione w miejskich liceach i technikach oraz w pozostałych placówkach oświatowych, miałyby przejść do zespołu od 1 września przyszłego roku.

Urzędnicy nie chcą komentować tematu ewentualnego rozszerzenia zespołu obsługującego jednostki oświatowe o rozliczanie szkół. Biuro Prasowe Prezydenta na zadane pytanie udzieliło takiej samej odpowiedzi, jak przed kilkoma tygodniami, czyli że wszelkie decyzje w tej sprawie, jeśli tylko zapadną, będą przekazywane na bieżąco… (s)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here