Księża idą w nowe miejsca

Ks. Dariusz Stefanek

Ks. Dariusz Stefanek, pasjonat jazdy na motocyklu i pomysłodawca zlotu motocyklowego, nie jest już proboszczem parafii w Żmudzi. Zarówno jego, jak i duchownych z kościoła w Kumowie w gminie Leśniowice parafianie pożegnali ostatnio podczas uroczystych nabożeństw.

W czerwcu br. zapadły decyzje personalne w Archidiecezji Lubelskiej i na tej podstawie w wielu parafiach doszło do zmian proboszczów i wikariuszy. W ostatnich tygodniach podczas nabożeństw parafianie żegnali duchownych. Taka uroczystość miała miejsce m.in. w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Żmudzi. Jej dotychczasowy proboszcz – Dariusz Stefanek, który pełnił w żmudzkiej parafii posługę przez 11 lat, został mianowany proboszczem parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Lublinie. W Żmudzi zastąpi go ks. Artur Sura, wcześniej wikariusz w parafii pw. św. Wojciecha BM w Wąwolnicy.

We mszy pożegnalnej uczestniczyli m.in. Edyta Niezgoda, wójt gminy Żmudź i ks. kan. Andrzej Sternik, proboszcz Sanktuarium Maryjnego na Górze Chełmskiej, rzesze parafian i motocyklistów. Ks. Stefanek pasjonuje się jazdą na motocyklu i jest pomysłodawcą oraz organizatorem „Zlotów Motocyklowych”, organizowanych co roku w czerwcu w Żmudzi (w tym roku była ósma edycja). Kilka lat temu dzięki pozyskanym dotacjom ministerialnym udało się wyremontować kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Żmudzi, będący jednym z najstarszych na Lubelszczyźnie drewnianych obiektów sakralnych z fundacji Jana Zamoyskiego.

– Będzie nam księdza Stefanka brakowało, wiele dobrego zrobił dla parafii, zarówno w sferze duchowej, jak i społecznej – mówi wójt Niezgoda.

Z Kumowa do Chełma, z Chełma do Kumowa

Wcześniej, podczas uroczystości odpustowych w Kościele Parafialnym w Kumowie (gmina Leśniowice) odbyło się pożegnanie ks. proboszcza Ireneusza Posturzyńskiego oraz ks. wikariusza Grzegorza Zająca, przydzielonych do innych parafii. Podczas liturgii, za lata posługi duszpasterskiej księżom dziękowali parafianie oraz zaproszeni goście.

Ks. Ireneusz Posturzyński, zwolniony z urzędu proboszcza parafii w Kumowie został mianowany proboszczem parafii pw. Chrystusa Odkupiciela w Chełmie (dotychczasowy, wieloletni proboszcz tej chełmskiej parafii ks. kan. Grzegorz Szymański został przeniesiony w stan emerytalny). Z kolei ks. Andrzej Sereda, zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. św. Kazimierza w Chełmie, został mianowany proboszczem parafii pw. Nawiedzenia NMP w Kumowie. (mo, fot. GCK Żmudź, UG Leśniowice)

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here