Kto czyta, ma piękne sny…

Lubelskie przedszkola: nr 52 z ulicy Józefa Kustronia i nr 64 „Skrzacik” z ulicy Droga Męczenników Majdanka zorganizowały Wojewódzki Przegląd Poezji Dziecięcej „Kto czyta, ma piękne sny…”. To już 9. edycja popularnego wśród lubelskich przedszkolaków wydarzenia.


Przez dwa dni (19-20 kwietnia) na scenie DK LSM przedszkolaki recytowały poezję własną i popularne utwory polskich poetów. Miłą pamiątką dla wszystkich uczestników były na pewno tomiki wierszy z własnymi utworami oraz nagrody książkowe. – W tym roku mamy ponad setkę uczestników. W pierwszym dniu na scenie wystąpiło 39 dzieci. Recytowały własne utwory, napisane specjalnie na konkurs literacki „A to Polska właśnie!”. Tematyka utworów dotyczyła odzyskania przez Polskę niepodległości. Trochę jako organizatorzy obawialiśmy się tego tematu, ale uczestnicy dopisali. Przyjechali z osiemnastu przedszkoli. Jesteśmy zachwyceni, że dzieci z dużą otwartością podeszły do twórczości poświęconej Polsce – mówi Dorota Iwańska, dyrektor Przedszkola nr 52.

Tegoroczna edycja Wojewódzkiego Przeglądu Poezji Dziecięcej trwała na dwa dni. W pierwszym wystąpili laureaci konkursu literackiego „A to Polska właśnie!”, który został zorganizowany z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzień drugi, 20 kwietnia, przeznaczony był na przegląd poezji wybranej przez dzieci. – Przedszkolaki wybierały zarówno utwory z dziecięcej klasyki, jak i współczesne wiersze. Naszym gościem honorowym był pan Zygmunt Marek Miszczak i właśnie jedno z dzieci wybrało do recytacji utwór naszego lubelskiego poety – relacjonuje Marzena Wypuszcz, koordynatorka przeglądu z Przedszkola nr 64. W tym dniu na scenie zaprezentowało się 47 dzieci z 27 przedszkoli. – Będę mówiła wierszyk o Polsce. Pomagała mi w nauce ciocia Sylwia. Lubię występować – mówiła odważnie tuż przed finałem Wiktoria Grądzka, laureatka I miejsca w konkursie literackim „A to Polska właśnie”. – Córka przygotowywała się do występu ponad miesiąc. Jestem z niej bardzo dumna, ma bardzo dobrą pamięć – tłumaczyła Kinga Grądzka, mama Wiktorii. (EM.K.)

Laureaci konkursu literackiego „A to Polska właśnie!”:

Miejsce I – ex aequo Natalia Weronika Ruda, wiersz „ Miłość do Polski”, Przedszkole nr 16 w Lublinie. Wiktoria Grądzka, wiersz „Polska moja Ojczyzna”, Przedszkole nr 35. Błażej Jagiełło, wiersz „Kocham Cię, Polsko”, Przedszkole nr 84. Miejsce II: Wiktoria Rusak, wiersz „Moja Polska”, Przedszkole nr 84. Miejsce III: Mateusz Delamnowicz, wiersz „Polska”, Przedszkole nr 57.