Kto dołoży do fotowoltaiki?

Projekt montażu paneli fotowoltaicznych w gminie Hańsk zawisł na włosku. Ze względu na zwiększony z 8 do 23 procent VAT znacząco wzrósł jednostkowy koszt montażu takiej instalacji (nawet o 3 tys. zł), więc wójt na ostatniej sesji zapowiedział, że o dalszym losie projektu zdecyduje dopiero po konsultacjach z mieszkańcami.

Piątkowa (23 marca) sesja Rady Gminy Hańsk rozpoczęła się od minuty ciszy dla uczczenia pamięci zmarłego niedawno sołtysa Dubeczna, Tadeusza Kraszewskiego. Następnie wójt Marek Kopieniak poinformował o swojej międzysesyjnej działalności. Mówił m.in. o konieczności rekultywacji gminnych wysypisk śmieci i o potrzebie dołożenia pieniędzy do projektu montażu instalacji fotowoltaicznych, co wynika ze wzrostu stawki podatku VAT. – Według wstępnych obliczeń będzie brakować od 1,1 do 1,4 mln zł – tłumaczył wójt. – Średnio daje to 3 tys. zł na jedną instalację – szacował Kopieniak i postulował, by dodatkowe koszty rozłożyły się na gminę i na beneficjentów projektu. Problem ten będzie omawiany na zebraniach wiejskich.
Praktycznie wszystkie interpelacje dotyczyły dróg. Następnie przyjęto cały pakiet uchwał: potwierdzono uczestnictwo gminy w obchodach stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, ustalono okręgi wyborcze i obwody głosowania, zarządzono wybory sołtysa w Dubecznie, a także przyjęto kilka uchwał związanych z oświatą. Na koniec przyjęto program opieki nad zwierzętami, dokonano zmian w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here