Kto nowym starostą? Kto przewodniczącym rady?

Od wyborów samorządowych minął tydzień, a wciąż nie wiadomo, kto będzie nowym starostą, czy przewodniczącym rady powiatu. Karuzela nazwisk jest spora. Niemal pewne jest tylko to, że władzę straci PSL, które zdobyło aż 5 mandatów mniej niż 4 lata temu. Chyba, że zdarzy się cud.

Wyborcy zdecydowali. Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do rady powiatu krasnostawskiego. Rządząca w kraju partia wywalczyła aż 9 z 19 mandatów. Drugi był PSL (6 mandatów, o 5 mniej niż w 2014 r.), dwa mandaty zdobyło Porozumienie Ziemi Krasnostawskiej, a po jednym „Krasnostawianie” i Lepszy Powiat. PiSowi do większości w radzie brakuje tylko jednego mandatu. Ludowcy, by utrzymać władzę musieliby przekonać do koalicji PZK, „Krasnostawian” i Lepszy Powiat. Niemożliwe? W polityce wszystko jest możliwe, ale akurat to jest mało prawdopodobne. W tej grze rozgrywającym jest bowiem PiS.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że działacze partii Jarosława Kaczyńskiego sondują czy przyłączą się do nich radni z PZK – Witold Boruczenko i Marek Nowosadzki. W jednej z wersji jeden z nich miałby być nowym wicestarostą, ale może być też tak, że Nowosadzki w zamian za poparcie PiS zachowa fotel przewodniczącego rady powiatu. Jak zachowają się Marek Piwko (Lepszy Powiat) i Piotr Suchorab (Krasnostawianie)? Suchorab był radnym kończącej się kadencji z ramienia PSL. Ponoć zdawał sobie sprawę, że o mandat z miejskiego okręgu będzie trudno, dlatego poszedł na współpracę z Krasnostawianiami. Czy całkiem zerwie z Ludowcami na rzecz PiS? Pracuje w szpitalu, którym zarządza powiat, czyli dziś jeszcze PSL.

Niewiadomą jest głos Piwki, któremu jednak daleko do poglądów prawicowych. Jeżeli jednak PiS zbierze większość, kto będzie nowym starostrą? Mówi się o Justynie Przysiężniak, córce poseł PiS Teresy Hałas, o Mirosławie Księżuku, aktywnym radnym kończącej się kadencji, o dr Leszku Janeczku, szanowanym w Krasnymstawie lekarzu, a nawet ambitnym Krzysztofie Zielińskim. A może jednak PSL dogada się z PZK, z Piwkiem i Suchorabem? W końcu Nowosadzki od lat jest przewodniczącym rady i koalicjantem PSL, Piwko był już członkiem zarządu powiatu, którym kierował starosta Janusz Szpak (PSL), a Suchorab, jak już wspominaliśmy, od lat związany jest z Ludowcami. Tyle, że taka szeroka koalicja miałaby 10 mandatów wobec 9 PiS i byłaby bardzo krucha.

– Tak naprawdę nic nie wiadomo – mówi nam jeden z ważnych, lokalnych samorządowców, pragnący zachować anonimowość. – Rozmowy w kuluarach trwają, ale nic nie ustalono. Chyba wszyscy czekają na to, kto zostanie nowym burmistrzem Krasnegostawu – dodaje. Tu o władzę walczyli (wybory zakończyły się zaraz po zamknięciu tego wydania Nowego Tygodnia): Andrzej Jakubiec z PZK i Robert Kościuk, popierany przez PiS. (ik)