Kto posprząta brzeg Czerniejówki?

Kto posprząta dolinę Czerniejówki? Czy Straży Miejskiej uda się ustalić właścicieli zaśmieconych terenów? I czy poniosą oni karę?

Niedawno pisaliśmy o tym, jak mieszkańcy dzielnicy Dziesiąta w spontanicznym czynie społecznym posprzątali lokalne wysypisko śmieci przy ul. Skośnej i Chłodnej. Dalej nie dadzą rady, nad Czerniejówką rozciąga się totalne śmietnisko.


– Przykro patrzeć, a innych mieszkańców nie da się zmobilizować do dalszego sprzątania. Ja tak myślę o więźniach, czy żołnierzach. Może oni by pomogli ten bałagan uprzątnąć? To po prostu trzeba zobaczyć, że w centrum Lublina są takie miejsca. Wstyd po prostu. Może w jakiś sposób Nowy Tydzień nas wesprze. Ten cały śmietnik jest na działce przylegającej do działki III Komisariatu Policji. Chodzimy tam na spacery wzdłuż brzegu Czerniejówki i serce boli patrzeć na to wysypisko – napisała w mailu do redakcji Urszula Osiak, mieszkanka Dziesiątej.

Tydzień temu jej mąż z dwoma nastoletnimi wnukami wyszli z workami na śmieci, żeby posprzątać zaśmiecone działki przy ul. Skośnej i Chłodnej. Dołączyli do nich sąsiedzi. Wspólnie zebrali około 20 worków śmieci. Ratusz z uznaniem przyjął tę społeczną inicjatywę i skierował na ul. Skośną służby miejskie po odbiór śmieci. Spytaliśmy więc o to czy Miasto ma jakiś pomysł na rozwiązanie problemu zaśmieconej doliny Czerniejówki.

– Miasto zajmuje się bieżącym utrzymaniem tych terenów zieleni, których jest właścicielem lub zarządcą. Tereny obejmujące m.in. koryta rzeczne oraz ich otoczenie (skarpy, wały), nie są własnością Gminy Lublin. Zarządcą zdecydowanej większości działek znajdujących się w dolinie Czerniejówki są Wody Polskie i to one odpowiadają za porządkowanie dolin rzecznych i zbiorników wodnych – mówi Monika Głazik z biura prasowego Ratusza i zapewnia, że Miasto Lublin podejmuje działania porządkowe mające na celu usunięcie odpadów z terenów miejskich, co przed stanem epidemii było realizowane również przy współpracy ze strażą miejską i z udziałem skazanych.

– Takie zadania były prowadzone w ramach podpisanych porozumień z Aresztem Śledczym. Obecnie obowiązujący stan epidemii wyklucza prowadzenie akcji z udziałem osadzonych – dodaje. (l)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here