Kto wnioskuje, ten remontuje

Trzy inwestycje z powiatu krasnostawskiego zakwalifikowały się do realizacji w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2020. Sukces odniosły projekty miasta i gminy Krasnystaw oraz ten złożony przez krasnostawskie starostwo.

W ubiegłym tygodniu ogłoszono wstępną listę rankingową projektów zgłoszonych do realizacji w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2020”. Do podziału jest po 41 mln na inwestycje zgłaszane przez gminy i powiaty. Spory sukces odniosło krasnostawskie starostwo. Inwestycja pod nazwą „Przebudowa drogi powiatowej Chorupnik – Rudnik – Mościska wraz z remontem mostu”, na długości 3,8 km, zajęła wysokie, dziewiąte miejsce (na 36 powiatów). Na pewno zostanie w przyszłym roku zrealizowana. Prace mają pochłonąć 4,6 mln zł, ale połowę tej kwoty starostwo otrzyma z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2020 (to kontynuacja tzw. „schetynówek”).
Hanna Mazurkiewicz, burmistrz Krasnegostawu, na Facebooku ogłosiła na początku ubiegłego tygodnia, że „miasto ma wielką szansę na otrzymanie dotacji na realizację zadania budowa drogi publicznej gminnej łączącej drogę powiatową ul. Kościuszki z drogą gminną ulicą Królowej Jadwigi w Krasnymstawie”. Pani burmistrz powinna wiedzieć, że nie tylko „ma szansę”, ale na pewno otrzyma wspomnianą dotację w wysokości 957 tys. zł (koszt całej inwestycji to 1,9 mln zł). Wystarczyło bowiem podzielić wspomniane 41 mln zł, by dowiedzieć się, że projekt zgłoszony przez miasto został pozytywnie rozpatrzony. Podobnie jak inwestycja gminy Krasnystaw, sklasyfikowana dwa miejsca niżej od tej miejskiej (na 44. pozycji). Podkrasnostawski samorząd planuje przebudowę drogi gminnej w Siennicy Nadolnej o długości 865 metrów. Inwestycja ma kosztować nieco ponad 1 mln zł, dotacja wyniesie 520 tys. zł. Na liście rezerwowej znalazł się projekt gminy Kraśniczyn „Przebudowa ul. Polnej w Kraśniczynie”.
Szans na realizację planowanej inwestycji raczej nie ma gmina Łopiennik Górny. Gminy Żółkiewka, Izbica, Rudnik, Fajsławice, Siennica Różana i Gorzków w ogóle nie przystąpiły do konkursu. (kg)