Kto zostanie Ambasadorem Województwa Lubelskiego za rok 2018?

Przed rokiem Ambasadorami Województwa Lubelskiego zostali: Spółdzielnia Mleczarska Spomlek z Radzynia Podlaskiego, Grażyna Torbicka oraz Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej.

W najbliższą sobotę poznamy nowych Ambasadorów Województwa Lubelskiego, a także kolejne firmy, które dołączą do projektu „Marka Lubelskie”.


Kto zostanie ambasadorem w jubileuszowej, 20. edycji konkursu, organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego? Prestiżowy tytuł za rok 2018 przyznany będzie w trzech kategoriach – osobie, instytucji i firmie za istotny wkład w promocję regionu w kraju oraz poza jego granicami.

Do obecnej edycji konkursu zgłoszono aż 31 kandydatur – najwięcej, bo aż 16, w kategorii „Instytucja”. W tym gronie znalazły się m.in. Państwowe Muzeum na Majdanku, Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Redakcja Kwartalnika „Akcent – Literatura i Sztuka”, Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada, Centrum Spotkania Kultur, Kolarski Klub Tandemowy Hetman, Brain Damage Gallery oraz Biotechnologiczne Stowarzyszenie Edukacyjne BIOMED-LUBLIN.

Lubelskich akcentów nie brakuje także wśród zgłoszonych w pozostałych dwóch kategoriach. W gronie dziewięciu osób ubiegających się o tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego za rok 2018 znaleźli się: prekursor kuchni molekularnej w Polsce Jean Bos, dziennikarz sportowy Tomasz Jasina, himalaista Piotr Tomala, ks. Wiesław Kosicki, były mistrz świata w karate Daniel Iwanek, reprezentantka Polski w sumo Magda Skrajnowska oraz Jan Arczewski, twórcą pierwszego w Polsce Telefonu Zaufania dla osób niepełnosprawnych, koordynator wolontariatu w Domu Pomocy Społecznej „Kalina”.

Stawkę uzupełniają: Ania Dąbrowska, urodzona w Chełmie wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów piosenek oraz piłkarz Damian Szymański, wychowanek Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego Kraśnik, reprezentant Polski, obecnie grający w rosyjskim klubie Achmat Grozny.

Najmniej zgłoszeń, bo tylko sześć, wpłynęło w kategorii „Firma”. O prestiżowy tytuł ubiegać się będą: Modern-Expo S.A., Fabryka Cukierków Pszczółka, Stadnina Koni Białka, producent wyrobów gumowych oraz metalowo-gumowych Gumet z Kraśnika, Henryk Hałajko Polesie Sp. z o.o. oraz Nocowanie.pl.

Laureatów poznamy już w najbliższą sobotę 2 marca podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Centrum Spotkania Kultur.

Także do sobotniego wieczoru grona blisko 70 firm i przedsiębiorstw, posługujących się zastrzeżonym znakiem towarowym Marki Regionalnej „Lubelskie”, będącym symbolem jakości, innowacyjności i troski o środowisko, dołączy kolejnych siedem, spośród 21 kandydatów, które w tym roku zgłoszone zostały do tego projektu. BS