Ktoś wrzucił czerwone worki do kontenerów

Czerwone worki przeznaczone są na odpady medyczne, w tym śmieci osób chorych na Covid-19. Nie wolno wrzucać ich do wspólnych kontenerów, ale na osiedlu Śródmieście ktoś to zrobił. – Taka sytuacja powoduje zagrożenie epidemiologiczne i blokuje planowy odbiór śmieci – informują w ratuszu apelując, aby nie wyrzucać śmieci w czerwonych workach.

W ubiegłym tygodniu ratusz poinformował, że odpady w czerwonych workach, oznaczone jako medyczne, trafiły do śmietników komunalnych na osiedlu Śródmieście.

– Wydział Gospodarowania Odpadami Komunalnymi wspólnie z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego wyjaśnia, w jakich okolicznościach doszło do naruszenia procedur – mówią w chełmskim magistracie. – Przypominamy, że odpady wytwarzane w domowych izolatoriach przez osoby chore na Covid-19 powinny zostać przekazane specjalistycznej firmie. Listy adresów izolatoriów domowych sanepid przekazuje do Wydziału Zarządzania Kryzysowego, który kontaktuje się z chorym i informuje o terminie i sposobie odbioru odpadów.

W sytuacji, gdyby firma odbierająca odpady medyczne nie zgłosiła się po nie w ciągu dziewięciu dni, zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej nieczystości wytworzone przez osoby przebywające w izolatoriach domowych po tym czasie przestają stanowić zagrożenie i należy traktować jako odpady komunalne. Wówczas można je wyrzucić jako odpady komunalne zmieszane, ale wyłącznie w czarnym worku. W czerwony worek pakuje się tylko odpady medyczne.

Osobom z potwierdzonym Covid-19, przebywającym w domowym izolatorium nie wolno wychodzić z domu w celu wyrzucenia śmieci. Ich odpady nie podlegają segregacji i mają je przechowywać do czasu odbioru, np. na balkonie. Zaleca się, aby odczekali 72 godzin, zanim przekażą worek z odpadami do odbioru. Po zapełnieniu worka odpadami, w miarę możliwości, należy go spryskać preparatem wirusobójczym. Takie są wytyczne.

Z kolei odpady wytwarzane przez osoby przebywające w kwarantannie to odpady komunalne podlegające normalnym zasadom gospodarowania: worek z odpadami należy przenieść w rękawiczkach do miejsca przeznaczonego do gromadzenia odpadów i umieścić w pojemniku na odpady zmieszane (czarny). W trakcie czynności związanych z pakowaniem czy przenoszeniem odpadów należy używać rękawiczek ochronnych i koniecznie umyć lub zdezynfekować ręce. (mo, fot. UM Chełm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here