Kultura daje radę

Występy muzyczne, składanie origami, pokaz karate, pyszne ciasta i liczne konkursy czekały na dzieci, rodziców, babcie i dziadków w sobotę, 4 czerwca podczas imprezy zorganizowanej przed Galerią Labirynt.
Kultura daje radę Jedna z głównych organizatorek festynu – Ewelina Pyzik z Fundacji KReAdukacja, podkreśla, jak ważne jest włączenie młodych osób w działalność kulturalną miasta. – Festyn jest częścią projektu „Kultura daje radę”. Aktywizujemy w nim młodzież gimnazjalną i ponadgimnazjalną, której zadaniem jest włączenie się w różne wydarzenia, aby uatrakcyjnić życie kulturalne w dzielnicach. – mówi organizatorka.
Program festynu był bardzo różnorodny. Były występy muzyczne, m.in. zespołu z Bursy Szkolnej nr 1 i formacji tanecznej „Gamza” z Politechniki Lubelskiej. Można było wziąć udział w zabawach sportowych, obejrzeć pokaz chwytów karate czy sprawdzić swoją celność i „ustrzelić” kawałek ciasta.
– To wydarzenie ma pomóc nam się zintegrować. Chyba każdy chciałby od czasu do czasu wyjść na zewnątrz i wziąć udział w takim ciekawym wydarzeniu. Staraliśmy się przygotować takie zabawy i atrakcje, które spodobają się każdemu dziecku z naszej okolicy – mówiła Julia Rakosz, wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Dzielnicy Wieniawa.
Już od południa plac przed Galerią Labirynt wypełniały całe rodziny. Dzieci z prędkością światła przemieszczały się między punktami oferującymi poszczególne zabawy. – Bardzo mi się tutaj podoba, ponieważ jest dużo atrakcji. Kręciłam już hula-hop, robiłam wielkie bańki mydlane, rzucałam rzutkami do balonów z nagrodami, a teraz składam origami – relacjonowała 10-letnia Daria.
Także rodzice docenili organizację festynu w sobotnie popołudnie. – To świetny sposób na integrację lokalnej społeczności. Nie ma tu alkoholu, a każdy może naprawdę fajnie spędzić czas – mówi pan Marcin, tata Franciszka. – Syn ciągle biega i sprawdza każdą zabawę, aż trudno za nim nadążyć.
Kultura daje radę STR 14 Lublin (2)Znalazło się także coś dla nieco starszych. – Wykonujemy dziś za darmo pomiar ciśnienia i glikemii, czyli cukru we krwi. Poza tym pacjenci otrzymują informację o tym, jakie są prawidłowe wartości tych badań i BMI oraz czy powinni udać się do lekarza. Niestety, cukrzyca i nadciśnienie to choroby cywilizacyjne, więc trzeba umieć wcześnie je zdiagnozować – wyjaśniała pani Iwona Pawluczuk ze szkoły TEB Edukacja w Lublinie.
Festyn został zorganizowany przez Młodzieżową Radę Dzielnicy Wieniawa we współpracy z Fundacją KReAdukacja i Radę Dzielnicy Wieniawa.MG