Kurtyny wodne przynoszą ulgę

„Mgławica Joanny” w upalne dni daje orzeźwienie mieszkańcom Głuska

MPWiK w Lublinie jak co roku stara się ulżyć mieszkańcom Lublina. Spółka, ze względu na wyjątkowo gorące dni wystawiła już kurtynę wodną obok ratusza, przy Centrum Kultury, na ścieżce rowerowej prowadzącej nad Zalew Zemborzycki przy al. Piłsudskiego, na ul. Zana przy centrum E.Leclerc, na miasteczku akademickim obok pomnika Marii Curie-Skłodowskiej oraz na placu Litewskim.


– Lokalizacje kurtyn na bieżąco uzgadniane są przez MPWiK z miejskimi instytucjami i organizatorami imprez. W weekendy kurtyny wodne udostępniane są na festyny, rodzinne pikniki i inne miejskie i osiedlowe imprezy – informuje Magdalena Bożko, rzecznik prasowy MPWiK.

Dodatkowo każdy mieszkaniec naszego miasta może zaproponować, gdzie jego zdaniem taka ochrona przed upałem jest niezbędna. – Szczegóły dotyczące możliwości udostępnienia przez MPWiK kurtyn znajdują się na stronie www.mpwik.lublin.pl w zakładce „Kurtyny wodne” – wyjaśnia Magdalena Bożko. – Proponowana lokalizacja musi spełniać określone warunki: dostęp do źródła wody, odpowiedni teren gwarantujący bezpieczeństwo osób korzystających z kurtyny wodnej, swobodne przejście dla osób, które nie chcą z niej skorzystać oraz nadzór zapewniający bezpieczeństwo samej kurtynie – dodaje.

Głuska mgławica

Mieszkańcy dzielnicy Głusk mają własną kurtynę wodną. Kupili ją kilka lat temu.

– To był niezbyt duży koszt około dwóch tysięcy złotych, a zakup zrealizowaliśmy ze środków rezerwy celowej – wyjaśnia Jerzy Wojciechowski, przewodniczący zarządu dzielnicy Głusk. – Nasza dzielnica położona jest daleko od centrum, gdzie stoją kurtyny MPWiK, więc postanowiliśmy sami postarać się o to niezbędne w czasie upałów urządzenie – dodaje. Kurtyna, która jest chyba pierwszym takim dzielnicowym obiektem w całym Lublinie, stoi przy ulicy Głuskiej 138, przy siedzibie rady dzielnicy. Mieszkańcy nadali swojej kurtynie wodnej nawet nazwę „Mgławica Joanny”.

– Polecam taki zakup wszystkim dzielnicom – dodaje Jerzy Wojciechowski. Głuska kurtyna wypożyczana jest m.in. na okoliczne festyny, a w tygodniu chłodzi mieszkańców. (EM.K.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here