Kwiaty złożyli, chwasty rosną dalej

Fot. FB, Miasto Chełm

Kilka dni temu miejscy urzędnicy składali kwiaty pod pomnikiem w rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. Tymczasem mogiły żołnierzy, których utrzymaniem zajmuje się miasto, stoją zaniedbane i porośnięte chwastami…

– Aż wstyd. Trawa sięgająca po kolana, chwasty, stare znicze i zwiędłe wiązanki. Czy tak powinny wyglądać mogiły żołnierzy, którzy walczyli o naszą wolność? – pyta oburzony Czytelnik.

Utrzymanie grobów żołnierzy na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Lwowskiej, tak jak i pozostałych nekropolii wojennych na terenie Chełma, leży w gestii samorządu. Co roku na bieżące potrzeby związane z odbudową i konserwacją mogił oraz pielęgnacją zieleni wokół urząd wojewódzki przekazuje miastu dofinansowanie. Niestety, wygląda na to, że samorząd zapomniał o obowiązku. Choć już druga połowa maja, wciąż nie został wyłoniony wykonawca robót, a ostatni raz tę część cmentarza sprzątała młodzież szkolna jesienią ubiegłego roku.

– Procedury dotyczące przygotowania przetargu na sprzątanie mogił żołnierzy są w decydującej fazie realizacji. Jego rozstrzygnięcie i wykonanie prac to kwestia kilkunastu dni. Wówczas w pierwszej kolejności zostaną podjęte prace, polegające na skoszeniu trawy na mogiłach – zapewnia Wioletta Bielecka z biura prasowego Urzędu Miasta Chełm.

Samorządowcy i urzędnicy upamiętnili walecznych w inny sposób. (8 maja) W parku miejskim odbyły się obchody z okazji 74. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. Kwiaty pod pomnikiem poświęconym Żołnierzom 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty i Inspektoratu Chełm Armii Krajowej złożył prezydent Chełma, Jakub Banaszek. Następnie wiązanki złożono przy Tablicy Pamiątkowej na Cmentarzu Wojennym. (pc)