Latamy aż miło

Ponad czterdzieści trzy tysiące pasażerów obsłużył we wrześniu Port Lotniczy Lublin. To już trzeci z kolei rekordowy miesiąc dla lubelskiego lotniska, w którym liczba podróżujących przekroczyła barierę 40 tysięcy. W porównaniu z wrześniem ubiegłego roku PLL obsłużył ponad 8 600 pasażerów więcej. Po słabym początku roku od kwietnia lotnisko z miesiąca na miesiąc odnotowuje wzrost liczby podróżnych oraz operacji lotniczych.


Najlepszymi dotychczas miesiącami dla PLL, jak co roku, okazały się te wakacyjne.
Już w lipcu odprawionych zostało 45 559 osób. Tym samym był to pierwszy miesiąc w historii lotniska, w którym przekroczony został próg 45 tysięcy podróżnych. W sierpniu było jeszcze lepiej – wtedy z usług lotniska skorzystało aż 46 416 pasażerów. Porównując to z sierpniem ubiegłego roku, liczba podróżnych wzrosła o ponad sześć tysięcy, a liczba operacji lotniczych wzrosła o blisko 100, do 512.
Według statystyk, które właśnie przedstawił PLL, tegoroczny wrzesień to kolejny rekordowy miesiąc w historii lotniska. W ubiegłym miesiącu ze Świdnika wyleciało bądź do nas przyleciało blisko 43 300 osób, a liczba przeprowadzonych operacji lotniczych wyniosła 453.
Na dobre wyniki PLL wpływ ma znaczny rozwój siatki połączeń. Od połowy czerwca można latać ze Świdnika do Tel Awiwu, a od sierpnia do Kijowa. W sumie na tablicy odlotów PLL znajduje się już 13 miast, m.in.: Londyn, Dublin, Eindhoven, Burgas, Heraklion, Monachium, Oslo i Sztokholm.
Wkrótce będziemy mogli polecieć też do Mediolanu. Inauguracja połączenia do Włoch odbędzie się 29 października. Samoloty linii EasyJet będą lądowały na głównym lotnisku Mediolanu, Malpensa. Linie EasyJet ogłosiły też już rozkład lotów z Lublina do Mediolanu w sezonie letnim przyszłego roku. Rejsy do stolicy Lombardii realizowane będą od 26 marca 2018 dwa razy w tygodniu, w piątki i poniedziałki.
– Letni rozkład lotów jest dogodny zarówno dla pasażerów, dla których Mediolan jest miejscem atrakcyjnym pod względem turystycznym, ale także dla tych, którzy do Włoch podróżują w celach służbowych. Dlatego jestem przekonany, że ta trasa będzie cieszyła się dużym powodzeniem zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim. Mediolan to doskonała baza wypadowa na narty, ale także idealne miejsce do spędzenia majówki czy świąt – mówi Krzysztof Wójtowicz, prezes zarządu Portu Lotniczego Lublin SA.
Wkrótce ze Świdnika polecimy też do Werony liniami Small Planet. Uruchomienie tego połączenia planowane jest na grudzień tego roku.
Jeśli tak dobre statystyki utrzymają się jesienią, to PLL w tym roku przekroczy barierę 400 tysięcy odprawionych pasażerów. JS