Latawce poetyckie i rzeźby w KDK

26 lipca w Krasnostawskim Domu Kultury odbędzie się wernisaż wystawy rzeźby ludowej, a dwa dni później na dziedzińcu Dworku Starościńskiego KDK organizuje trzecie już Latawce Poetyckie. W tym roku spotkanie z pisarzem Stefanem Dardą.

Wernisaż wystawy rzeźby ludowej odbędzie się 26 lipca o 15.00 w galerii KDK, ekspozycję będzie można oglądać do 16 sierpnia. – Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć prace sześciu twórców pochodzących z terenu województwa lubelskiego. Są to: Adam Lipa, Stanisława Mąka, Jan Pawłowski, Danuta Perestaj, Ryszard Staiński oraz Jan Uścimiak – informuje Damian Kozyrski, dyrektor KDK. Wszyscy artyści należą do Stowarzyszenia Twórców Ludowych lub do Klubu Twórców Ludowych działających przy KDK. Mają na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Podczas wernisażu będzie można porozmawiać z autorami, poznać techniki trudnej sztuki rzeźbienia, a także zakupić unikatowe dzieła.
28 lipca o 17.30 na dziedzińcu Dworka Starościńskiego odbędą się z kolei trzecie Latawce Poetyckie. W tym roku ich formuła została wzbogacona o spotkanie autorskie oraz dodatkowy koncert. Organizatorami imprezy są KDK, z ramienia którego pieczę nad wydarzeniem trzyma Marta Zorska oraz współpracujący z instytucją Konrad Grochecki, historyk, archeolog i animator kultury. – Na Latawcach Poetyckich 2017 będziemy gościć Stefana Dardę, pisarza, którego możemy określić jako mistrza polskiej literatury grozy – mówi Kozyrski. Debiutował w 2008 r. powieścią „Dom Na Wyrębach”, później wydał cztery tomy cyklu „Czarny Wygon” – akcja książek umieszczona była na Roztoczu, każdy z mieszkańców Krasnegostawu zna miejsca, które tam się pojawiają jak Guciów czy Zwierzyniec. W cyklu mamy również wątek krasnostawski. – Stałym punktem Latawców jest „Krasnyslam”, czyli turniej poetycki, w którym będą mogli wziąć udział poeci, ale nie tylko. Każdy, kto będzie chciał spróbować swoich sił w poezji lub w jakimś krótkim opowiadaniu może je przedstawić widowni, która będzie głosowała. Jest jednak tylko jeden warunek, teksty musza być autorskie. Dla zwycięzcy przewidywana jest miła niespodzianka – informuje dyrektor KDK. Całe spotkanie uświetnią koncerty zespołów: Lia Fáil Duo i Domy Towarowe. (kg)