Nie jest łatwo zarobić na własne M

Średnia cena metra kwadratowego nowego mieszkania w Lublinie to dzisiaj niecałe 5 tysięcy złotych za mkw. Nie brakuje jednak miejsc gdzie trzeba za własne „M” wydać o kilkaset złotych więcej

Blisko osiem lat trzeba pracować w Lublinie, by za średnią pensję kupić w mieście nad Bystrzycą 50-metrowe mieszkanie! W zestawieniu 19 największych miejscowości w Polsce, które przygotował serwis WP money, Kozi Gród zajął siódme miejsce. Dłużej na własne M muszą zarabiać tylko mieszkańcy Krakowa, Poznania, Warszawy, Torunia, Gdyni i Gdańska.

W Lublinie trzeba odkładać dokładnie aż siedem lat i 9 miesięcy, by za średnią pensję w sektorze przedsiębiorstw, wynoszącą według GUS w marcu w województwie lubelskim 3 713,05 zł brutto (na rękę 2 653,63 zł), kupić 50-metrowe mieszkanie. To jednak przy założeniu, że nic nie wydajemy, a całość pensji idzie do skarbonki z przeznaczeniem na własne M. W praktyce więc czas ten może się dwukrotnie wydłużyć – podkreślają autorzy zestawienia, przygotowanego przez WP money na podstawie danych Emmerson Evaluation i GUS.
Najgorzej jest w Krakowie, gdzie na kupno 50-metrowego mieszkania trzeba pracować ponad 9 lat! W Warszawie, która znalazła się w zestawieniu na trzecim miejscu, potrzeba aż 104 średnie pensje, czyli 8 lat i 9 miesięcy pracy, dokładnie rok mniej niż w… Lublinie. Miesiąc więcej niż w stolicy trzeba harować w Poznaniu, gdzie płaca netto jest niższa o 903 zł, ale za to ceny lokali są niższe o 1780 zł za metr. Czwarte miejsce w zestawieniu zajął Toruń (8 lat 6 miesięcy). Tuż przed Lublinem plasują się jeszcze tylko Gdynia (8 lat) i Gdańsk (7 lat 10 miesięcy).
Najkorzystniejszy stosunek cen mieszkań do wynagrodzeń jest za to w województwie lubuskim. Tam decydujące są wyraźnie najniższe stawki za metr kwadratowy. W przypadku Gorzowa Wielkopolskiego mediana wynosi zaledwie 3 400 zł, a więc blisko połowę kwot inkasowanych przez deweloperów w Warszawie czy Krakowie. – podkreślają autorzy zestawienia.
W Gorzowie Wlkp., który zamknął zestawienie, trzeba zarabiać o 2 lata i 4 miesiące krócej niż w Lublinie – 5 lat i 5 miesięcy, a w Zielonej Górze przez 70 miesięcy, czyli niecałe 6 lat. KB, WP money

W Lublinie jak we Wrocławiu

Miesiąc pracy w Warszawie to równowartość 0,48 metra kwadratowego mieszkania. W Lublinie, podobnie jak we Wrocławiu, jest to 0,54 mkw., a w Katowicach 0,62 mkw.
Po 10 latach pracy, warszawiaka stać przeciętnie na 57 metrów kwadratowych.
W Kozim Grodzie oraz w stolicy Dolnego Śląska można zarobić w tym czasie na 64 metry, kwadratowe, a w Katowicach już na mieszkanie o powierzchni na ponad 75 metrów kwadratowych.

Ile trzeba pracować za średnią pensję na mieszkanie o pow. 50 metrów kwadratowych?

miasto czas pracy
Kraków 9 lat 5 miesięcy
Poznań 8 lat 10 miesięcy
Warszawa 8 lat 9 miesięcy
Toruń 8 lat 6 miesięcy
Gdynia 8 lat
Gdańsk 7 lat 10 miesięcy
Lublin 7 lat 9 miesięcy
Wrocław 7 lat 9 miesięcy
Olsztyn 7 lat 8 miesięcy
Bydgoszcz 7 lat 8 miesięcy
Kielce 7 lat 6 miesięcy
Rzeszów 7 lat 3 miesiące
Białystok 7 lat 2 miesiące
Łódź 7 lat
Katowice 6 lat 8 miesięcy
Szczecin 6 lat 8 miesięcy
Opole 6 lat 3 miesiące
Zielona Góra 5 lat 10 miesięcy
Gorzów Wielkopolski 5 lat 5 miesięcy
źródło: wyliczenia WP money na podstawie danych Emmerson Evaluation i GUS.