Laury dla przedsiębiorców rozdane

Już po raz szesnasty wspólnie z zarządem Lokalnej Grupy Działania „Krasnystaw Plus” i Urzędem Miasta Krasnystaw Starostwo Powiatowe zorganizowało Krasnostawską Galę Przedsiębiorczości.

Impreza odbywała się wcześniej pod nazwą Forum Gospodarcze. W tym roku gala odbyła się w sali bankietowej stowarzyszenia Magnum Bonum. W Forum wziął udział m.in. wicemarszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk. Starosta Janusz Szpak w swoim wystąpieniu podkreślał, że jednym z najważniejszych zadań samorządu jest wspieranie lokalnej przedsiębiorczości. – Nasi zagraniczni partnerzy widzą, że mamy znaczący potencjał ludzki, techniczny i materialny. Naszą siłą są wykształceni ludzie Naszą podstawą jest dobre rolnictwo, wieloletnie tradycje upraw, a motywacją przyszłość, w której chcemy lepiej i bezpieczniej żyć – mówił podczas spotkania Szpak. Głos zabrała też burmistrz Hanna Mazurkiewicz, która w formie prezentacji ukazała dwa lata działalności samorządu miasta.

Z ciekawym referatem pt. „Sukcesja w biznesie” wystąpił Tomasz Kaproń – doradca biznesowy, ekspert prawny organizacji przedsiębiorców. Najważniejsze podczas Forum było ogłoszenie wyników konkursu dla przedsiębiorców na Laur Powiatu Krasnostawskiego. Wyróżnienia trafiły do: Kazimierza Chimosza z Krasnegostawu, który od 25 lat prowadzi sklepy spożywcze. – W najlepszym okresie rozwoju jego firma zatrudniała 12 osób mając swoje siedziby na terenie powiatu krasnostawskiego i dając możliwość zatrudnienia mieszkańcom danych gmin. Obecnie coraz trudniej jest się utrzymać na lokalnym rynku zdominowanym przez sklepy wielko-powierzchniowe – zauważa Sławomir Kamiński, rzecznik powiatu. Drugi Laur trafił do Henryka Irackiego z Izbicy, właściciela firmy „Mini-Max”, który działa na rynku od 12 lat. – Mini-Max zajmuje się rozbiorem i sprzedażą mięsa. Produkuje także całą gamę wędlin. Produkty sprzedaje w swoim sklepie firmowym w Izbicy oraz zaopatruje w nie lokalny rynek. Produkty firmy charakteryzują się wysoką jakością i dobrym smakiem, znajdując uznanie wśród lokalnej społeczności – informuje Kamiński. Kolejny wyróżniony to Henryk Matysiak z Krasnegostawu, właściciel usługowego zakładu Wodno-Kanalizacyjnego, CO i Gaz. – Pan Henryk działalność gospodarczą rozpoczął w 1994 r. Tak więc od tamtej pory minęły już 22 lata. W tym okresie firma świadczyła swoje usługi modernizując i budując różnego rodzaju kotłownie. Prowadziła również roboty budowlane. Bardzo często pan Henryk był wzywany do wszelkiego rodzaju prac awaryjnych zarówno wodno-kanalizacyjnych, gazowych, czy związanych z centralnym ogrzewaniem. Jakże wielu mieszkańców jest mu z tego powodu wdzięcznych. Prowadził również wiele prac w szkołach, przedszkolach czy domach pomocy społecznej. Przez wszystkie te lata pracy kształcił uczniów, a obecnie zatrudnia pracowników poprzez Powiatowy Urząd Pracy – podkreśla rzecznik powiatu. Laury wręczał starosta Janusz Szpak w asyście przewodniczącego rady powiatu Marka Nowosadzkiego, burmistrz Hanny Mazurkiewicz i Doroty Sawy – prezes LGD Krasnystaw Plus.
Nagrody Active Young Business People powędrowały z kolei do firmy Uśmiech Smyka z ul. Poniatowskiego w Krasnymstawie. Po raz kolejny przyznano także nagrodę Liderka Powiatu Krasnostawskiego. Otrzymała ją Maria Kowalczyk – była dyrektor w ZS nr 1 w Krasnymstawie, a obecnie prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Małochwieja Małego „Rodzinne Gniazdo”.
Po wręczeniu nagród na scenie pojawiło się trio Bethovenowskie dając koncert muzyki, nie tylko poważnej. Ciekawym elementem urozmaicającym galę był pokaz mody. Goście mogli podziwiać szereg modowych propozycji, wśród których znalazły się m.in. propozycje krasnostawskiego Cora-texu. Na zakończenie wystąpił solista Łukasz Jemioła. (kg)