Łaźnia dla bezdomnych

Lubelska Caritas jest w trakcie budowy łaźni dla bezdomnych. Pierwsze osoby będą mogły z niej skorzystać jesienią. Potrzebne są jednak spore środki – około 100 tysięcy złotych. Do tej pory udało się zgromadzić połowę tej sumy.


Pierwsza publiczna i darmowa łaźnia w Lublinie dla osób bezdomnych to kolejna forma wsparcia lubelskiej Caritas dla osób potrzebujących. Od grudnia 2017 roku w siedzibie Caritas Archidiecezji Lubelskiej przy al. Unii Lubelskiej 15 osoby bezdomne i potrzebujące mogą zjeść z darmową zupę w ramach funkcjonującej tam „Anielskiej przystani”. W tym celu lubelska Caritas powołał fundację „Dantis”, która prowadzi działalność finansową. Jedną z form uzyskiwania środków na posiłki dla potrzebujących jest komercyjny catering „Anielskie smaki” prowadzony przez fundację.

– Osoby korzystające z usług tego cateringu tym samym finansują posiłki dla potrzebujących – tłumaczy Mateusz Jocek, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Zainteresowanie ciepłą, pożywną i darmową zupą okazało się bardzo duże. – Wydajemy około 300 posiłków dziennie – dodaje rzecznik. Dodatkowo „Anielska kuchnia”, jako jedna z nielicznych w Lublinie, nie przerywa swojej działalności na czas wakacji. Tutaj na posiłek osoby bezdomne mogą liczyć również wtedy, gdy inne darmowe jadłodajnie są zamknięte.

Nie tylko nakarmić

Szybko okazało się, że darmowa kuchnia to nie jedyny sposób, w jaki można pomóc potrzebującym. Pojawił się pomysł, by w Lublinie powstała łaźnia i ogrzewalnia, w której bezdomni będą mogli ogrzać się i wykąpać. Łaźnia powstaje w zaadaptowanych dawnych magazynach Caritas. – W naszym mieście jest ogromna potrzeba powstania łaźni dla osób bezdomnych – miejsca, gdzie można wykąpać się, zmienienia ubrania, skorzystania z usług fryzjera czy prostych form pomocy medycznej, np. opatrzenia ran – tłumaczy Mateusz Jocek. Podobne uwagi zgłaszali zarówno sami potrzebujący, jak i opiekujące się nimi osoby, np. bracia mniejsi kapucyni, którzy dwa razy do roku w Domu Spotkania Caritas w Dąbrowicy prowadzą rekolekcje dla osób bezdomnych. – Takiej przestrzeni bardzo brakowało. Ks. Wiesław Kosicki, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej bardzo szybko przystąpił do działania, dlatego remont pomieszczeń pod łaźnię już trwa – dodaje rzecznik. Powstanie łaźni na chwilę obecną finansowane jest ze środków własnych Caritas. Koszt dostosowania pomieszczeń to około 100 tysięcy złotych.

– Chcemy, by było to miejsce, w którym osobom potrzebującym można udzielić pomocy kompleksowo. W pierwszym pomieszczeniu będzie łaźnia z ośmioma punktami prysznicowymi i łazienką dostosowaną dla osób niepełnosprawnych. W kompleksie znajdzie się też ogrzewalnia z miejscem do napicia się herbaty i magazyn, w którym bezdomni będą mogli skorzystać z wymiany odzieży.

Emilia Kalwińska

Środki na budowę łaźni można wpłacać na konto Caritas: Pekao S.A., V Oddział w Lublinie, ul. Królewska 1, 20-109 Lublin, numer konta: 46 1240 1503 1111 0000 1752 8351