Legendy o unii

Rozstrzygnięto V Ogólnopolski Konkurs Literacko-Plastyczny „Lubelszczyzna w legendach”, organizowany przez Szkołę Podstawowa nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Lublinie.


W tym roku dzieci ze szkół podstawowych z naszego kraju oraz mieszkające poza granicami Polski musiały zmierzyć się tematami historycznymi – zawarciem w Lublinie unii polsko-litewskiej w 1569 roku lub powstaniem obrazu Jana Matejki pt. „Unia lubelska”.

– Młodzi uczestnicy konkursu nieco chętniej sięgali po temat powstawania obrazu, choć mieliśmy i bardzo ciekawe prace historyczne – mówi Barbara Wojtaś, wicedyrektor SP nr 3, koordynatorka konkursu. Uczniowie musieli stworzyć własną wersję legendy związaną z 450-leciem unii lubelskiej lub pracę plastyczną nawiązującą do tego historycznego wydarzenia. Nagrody do laureatów zostały wysłane pocztą. Jury postanowiło nagrodzić i wyróżnić:

W kategorii szkół polskich: I miejsce: Patrycja Jasińska z SZSz w Biszczy – „Legenda o chłopie na salonach”. II miejsce: Kinga Sołoniewicz z SP nr 8 w Siedlcach – legenda bez tytułu. III miejsce: Filip Żmijan z SP w Potoku Górnym – „ Legenda o szlachcicu i tajemniczym pakunku”.

Wśród uczniów szkół polonijnych: I miejsce zdobyła Gabriela Nozickova z Horni Sucha, (Czechy) – „Legenda o powstaniu obrazu Jana Matejki pt. „Unia lubelska”. (EM.K.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here