Lęk przed cholerą

Niektórym chełmianom udziela się niepokój wywołany informacjami o zagrożeniu epidemią cholery na terenach okupowanych w Ukrainie i ryzyku, że dotrze ona i do nas. – Nie możemy przewidzieć, co się wydarzy, dlatego apeluję o higienę – mówi Elżbieta Kuryk, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chełmie.

Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zwracają uwagę na realne zagrożenie epidemią cholery na terenach okupowanych w Ukrainie, gdzie sytuacja sanitarna jest dramatyczna, a infrastruktura wodno-kanalizacyjna uszkodzona. Tego typu informacje o zagrożeniu cholerą czy też czerwonką wzbudzają niepokój również u mieszkańców Chełma, miasta przygranicznego, będącego jednym z głównych ośrodków, do którego przybywali uchodźcy. Elżbieta Kuryk, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chełmie przyznaje, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co się wydarzy, dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad higieny.

– Chciałam uspokoić, że obecnie nie mamy żadnych podejrzeń ani sygnałów w tej sprawie, ale to nie oznacza, iż ogniska chorób się u nas nie pojawią, bo nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć – mówi dyrektor Kuryk. – Nie wiemy, co się wydarzy i w sytuacji, gdy mamy do czynienia z tak dużą migracją, a także jesteśmy już otwarci na wszelkiego rodzaju spotkania, imprezy – zagrożenie jest realne. Obecnie nie ma powodu, aby koncentrować się na obawach, niepokoju, ale na pewno higiena to podstawa. Apeluję więc o jej przestrzeganie.

Gdy mowa o zasadach higieny dyrektor Kuryk zwraca przy okazji uwagę, że w Chełmie mamy dość dużo w porównaniu z innymi samorządami zachorowań na salmonellozę. Z kolei przypadki cholery odnotowywano u nas kilkadziesiąt lat temu, w czasach wojny czy międzywojennych. Cholera jest chorobą zakaźną przewodu pokarmowego, której przyczyną jest spożycie pokarmu lub wody skażonej szczepami przecinkowca cholery. W przypadku także zakaźnej czerwonki, zwanej chorobą brudnych rąk, ostatnie zachorowania także były u nas ponad 30 lat temu. Objawami czerwonki jest biegunka z domieszką krwi, gorączka, wymioty. Obie choroby nieleczone mogą okazać się śmiertelne. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here