Letnia edycja City Trail onTour w wyjątkowej, bo wirtualnej odsłonie

Od tygodnia trwają zapisy do wyjątkowej, bo wirtualnej edycji biegów przełajowych City Trail onTour. 5 km na 11 trasach w całej Polsce – także w Lublinie wszystko po to, by motywować do aktywności w czasach pandemii.


City Trail onTour to impreza organizowana od 2015 roku – zawsze w II połowie lipca. W poprzednich latach odbywała się w formule biegów rozgrywanych w dni powszednie – od poniedziałku do piątku. Organizatorzy przemierzali Polskę, by zachęcać do biegania w terenie, aktywnego spędzenia wakacyjnego popołudnia, w towarzystwie znajomych i rodziny. Formuła tegorocznej edycji została zmodyfikowana – nie będzie rywalizacji w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale każdy będzie mógł sprawdzić się na 5-kilometrowych trasach – w Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Biegacze, którzy udostępnią organizatorom informacje o swoim biegu, zostaną sklasyfikowani, a ci, którzy wybiorą odpowiednią wersję pakietu startowego – otrzymają pamiątkowe medale.

Druga możliwość to bieg na własnej, 5-kilometrowej trasie, w dowolnym miejscu na świecie. Tutaj nie będzie klasyfikacji, ale wszyscy zweryfikowani biegacze znajdą się na liście finisherów. Każdy zawodnik otrzyma wirtualny medal, którym będzie mógł pochwalić się na Facebooku.

– Wirtualne bieganie to namiastka tego, co możemy zaproponować biegaczom w tradycyjnej formule. Zdecydowaliśmy się na taki krok przede wszystkim, aby zachęcić naszych biegaczy do regularnej aktywności, bo wiemy, że wiele osób ma w tych dziwnych czasach problem z motywacją do biegania – podkreśla organizator City Trail – Piotr Książkiewicz z Fundacji Krok do Natury. – Nie tracimy nadziei, że jesienią wrócimy na nasze przełajowe trasy i będziemy mogli spotkać się z biegaczami w realu. Na ten moment pozostaje nam działanie w okrojonej formie, ale nie mamy wątpliwości, że jest ona potrzebna.

„Otwarcie tras” wirtualnej odsłony City Trail onTour nastąpi 13 lipca. Jako pierwsi do zabawy ruszą biegacze z Lublina. W każdym z miast będzie 7 dni na pokonanie trasy. Bieganie zakończy się 30 lipca w Łodzi. Biegacze, którzy wystartują na własnych ścieżkach, mogą biegać przez cały, 3-tygodniowy okres trwania imprezy (13-30 lipca).

Ważnym elementem City Trail onTour wirtualnie jest współpraca z Fundacją Las Na Zawsze, dzięki której biegacze biorący udział w imprezie mogą posadzić las – a dokładnie od 1 do 10 m2 lasu.

– To u nas nowość, chociaż wątki proekologiczne są obecne na naszych imprezach od dawna. Przy okazji wirtualnego biegania postanowiliśmy zrobić coś bardzo namacalnego – wspólnie z biegaczami, którym tak jak nam zależy na losie Ziemi, posadzimy las, który będzie rósł już zawsze! Taka jest bowiem koncepcja Fundacji Las Na Zawsze – sadzenie lasów na ziemiach, które są jej własnością i których dzięki odpowiednim działaniom nigdy nie będzie można wyciąć – mówi Justyna Grzywaczewska, PR manager Fundacji Krok do Natury.

W cyklu City Trail onTour 2019, który odbył się w dziesięciu miastach, wzięło udział 4239 osób, w tym 3009 dorosłych i 1230 dzieci. Letnia edycja jest promocją jesienno-zimowego cyklu Grand Prix City Trailz Nationale-Nederlanden, na który składa się 60 biegów rozgrywanych od września do marca. Informacje o biegach można znaleźć na www.ontour.citytrail.pl oraz na profilu imprezy na FB. Partnerami cyklu są: Suunto, Sklep Biegacza, MaratonyPolskie,pl, Outdoor Magazyn, runandtravel.pl, Biegowe.pl.