Libero jak się patrzy

Ledwie minął miesiąc od zakończonego przedwcześnie z powodu epidemii koronawirusa sezonu w I lidze siatkówki, a LUK Politechnika już zdołała skompletować zespół, który w kolejnej kampanii ma walczyć o awans do PlusLigi! Część nazwisk nowych siatkarzy, z którymi co do gry w zespole akademików porozumiał się już klub z Lublina, podaliśmy przed trzema tygodniami. Dzisiaj możemy ujawnić nazwisko kolejnego zawodnika i dla sympatyków siatkówki będzie to prawdziwy transferowy hit!


Według naszych informacji nowym siatkarzem LUK Politechniki będzie Michał Ruciak, który w 2009 roku wraz z reprezentacją Polski sięgnął po złoty medal Mistrzostw Europy, dwa lata później zajmował z narodową drużyną trzecie lokaty w Lidze Światowej i M, a w 2012 wygrał LŚ. 37-letni zawodnik przez ostatnie dwa sezony grał w PlusLidze w Cerrad Czarnych Radom.

LUK Politechnika wstępnie nie rozważała zatrudniania nowego libero, po tym jak po kontuzji do pełni dyspozycji powrócił już Rafał Cabaj, a także chęć dalszego reprezentowania zespołu z Lublina wyraził 25-letni Sho Takahashi. Japończyk, który w trybie awaryjnym został sprowadzony z drugiego końca świata, by zastąpić podstawowego dotychczas libero, świetnie wywiązywał się ze swojej roli.

Niestety, z uwagi na pandemię koronawirusa Takahashi postanowił wrócić do kraju Kwitnącej Wiśni i tam kontynuować sportową karierę. W tej sytuacji klub z Lublina rozpoczął poszukiwanie libero. Działacze daleko nie musieli się rozglądać. Kontrakt w Radomiu kończył się bowiem Michałowi Ruciakowi. LUK Politechnika rozmawiała z doświadczonym siatkarzem i z naszych informacji wynika, że strony doszły do porozumienia.

Krzysztof Skubiszewski, prezes lubelskiego klubu podobnie, jednak jak w przypadku naszych informacji o podpisaniu kontraktów z LUK Politechniką przez 28-latków – Jakuba Peszko, wychowanka Resovii, który w ostatnim sezonie grał w ekipie z Bydgoszczy i Szymona Romacia (ostatnio francuska Ligue B – Cambrai VB) oraz Grzegorza Pająka, 33-letniego który ostatni sezon spędził w MKS Będzin, a wcześniej zdobywał złote medale w 2016 i 2017 r. z ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, oficjalnie nie potwierdza transferu. – Informacje dotyczące kadry na nowy sezon ogłosimy w odpowiedni czasie – sternik lubelskiego klubu mówi tygodnikowi.

Przypomnijmy, za to oficjalną i potwierdzoną już przez LKPS Lublin. Zespół w sezonie 2020/21 nadal prowadzić będzie trener Maciej Kołodziejczyk. Szkoleniowiec ma dostać jednak wsparcie. Na razie nazwisko asystenta nie jest znane.

BAS

Jednym z dwóch libero w sezonie 2020/21 w zespole LUK Politechnika Lublin miał być 25-letni Sho Takahashi. Niestety, Japończyk z uwagi na pandemię koronawirusa postanowił wrócić do kraju Kwitnącej Wiśni i tam kontynuować sportową karierę. W tej sytuacji lubelski klub zdecydował się na zatrudnienie 37-letniego Michała Ruciaka, przez ostatnie dwa sezony reprezentującego barwy Cerradu Czarnych Radom. Urodzony 22 sierpnia 1983 w Świnoujściu ma za sobą bogatą reprezentacyjną przeszłość. W 2003 roku w Iranie z kadrą juniorów, prowadzoną przez trenera Grzegorza Rysia, zdobył mistrzostwo świata juniorów! Był w kadrze walczącej o awans na igrzyska olimpijskie w Atenach w 2004, znalazł się również w szerokiej kadrze narodowej przed mistrzostwami Europy 2005. W obu turniejach jednak nie wystąpił. W sierpniu 2005 wraz z kadrą „B” dotarł do ćwierćfinału uniwersjady w Izmirze. W 2009 roku z reprezentacją Polski zdobył złoty medal mistrzostw Europy. Rok później zagra w Lidze Światowej oraz w mistrzostwach świata. W 2011 r. z kadrą wywalczył brązowe medale Ligi Światowej i ME, a także srebrny medal w Pucharze Świata, tym samym przyczyniając się do wywalczenia kwalifikacji olimpijskiej. W 2012 roku wygrał z kadrą Ligę Światową. Reprezentował barwy klubów: Maraton Świnoujście, Morze Bałtyk Szczecin, Skra Bełchatów (2003–2004), AZS Olsztyn (2004–2008), ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (2008–2015), Łuczniczka Bydgoszcz (2015–2016), Espadon Szczecin (2016–2018) i Cerrad Czarni Radom (2018– 2020).