Lili i Natasza dają przykład

Ponad 100 worków zebranych śmieci to efekt proekologicznej, spontanicznej akcji zorganizowanej przez dwie mieszkanki Janowa – siostry, 11-letnia Lili i 10-letnia Natasza Matczuk, zorganizowały mieszkańcom praktyczną lekcję ekologii.

Dorośli mogą uczyć się od nich kreatywności i proekologicznego myślenia. Lili i Natasza Matczuk, uczennice Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej w Chełmie, miały dość widoku śmieci wyrzucanych w pięknych okolicach, w których mieszkają. Postanowiły zwołać mieszkańców Janowa (gmina Chełm) i wspólnie posprzątać okolicę.

Zaprojektowały oryginalny plakat, w którym apelowały do sąsiadów o udział w sobotniej zbiórce odpadów. Z pomocą taty rozwiesiły dwadzieścia takich afiszy w okolicy. W organizację akcji włączył się m.in. Jerzy Czwarnowski, sołtys Janowa i inni mieszkańcy.

W sobotnie popołudnie ponad czterdzieści osób, wspólnie z dziećmi stawiło się w miejscu zbiórki i przystąpiło do sprzątania janowskich lasów i poboczy. Efekt to około sto worków odpadów.

– Uwielbiamy spacerować po naszej przepięknej okolicy, ale przykro było patrzeć na poniewierające się śmieci – mówi Natasza. – Niedawno obchodziliśmy Dzień Ziemi i z tej okazji postanowiłyśmy z siostrą włączyć sąsiadów do wspólnego sprzątania wsi. To nie będzie jednorazowa akcja. Za rok ją powtórzymy.

Po zakończeniu porządków mieszkańcy Janowa odpoczywali przy ognisku w dawnej piaskowni. To była świetna okazja do integracji. Dziewczynkom gratulujemy pomysłu i sprawnej jego realizacji, a wszystkich zachęcamy do naśladownictwa. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here