Litewski w serwisie

W ubiegłym tygodniu na przebudowanym przed trzema laty placu Litewskim znowu pojawili się budowlańcy i instalatorzy. – To drobne naprawy dotyczące fontanny multimedialnej i instalacji elektrycznej, która tworzy iluminację budynków wokół placu – wyjaśnia miasto, zapewniając, że wszystko odbywa się na koszt wykonawcy.

Naprawione zostały usterki, które pojawiły się w instalacji elektrycznej iluminacji klasztoru oo. Kapucynów, gmachu dawnego Rządu Gubernialnego oraz jednej donicy kasztanowca. To nie wszystko. W miniony poniedziałek wykonany został przegląd „kanału technologicznego”, okalającego fontannę multimedialną.

– W kanale tym znajdują się m. in. kable, urządzenia do produkcji pary wykorzystywanej przy pokazach multimedialnych czy rozdzielnice instalacji elektrycznej. Aby ocenić stan kanału oraz urządzeń została zdjęta część przykrywających go kamiennych płyt. Po zakończeniu prac płyty zostały na nowo zaspoinowane – wylicza Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Z kolei na początku sierpnia wymontowane zostały 22 lampy oświetlające Grób Nieznanego Żołnierza oraz 4 lampy oświetlające duże drzewa przy placu zabaw. Zostały wysłane do naprawy gwarancyjnej. – Naprawione lub nowe lampy mają wrócić w to miejsce do końca września – zapowiada J. Góźdź.

Naprawa iluminacji prowadzona była na koszt wykonawcy w ramach gwarancji. – Umowa podpisana z Budimexem obejmowała pięcioletnią gwarancję na zainstalowane urządzenia i wykonane prace – tłumaczy J. Góźdź.

Przypomnijmy, że gruntowna przebudowa placu Litewskiego ruszyła wiosną 2016 roku i trwała ponad rok. – W ramach modernizacji uporządkowana została przestrzeń placu Litewskiego o powierzchni ok. 35 tysięcy m2 (…) Miejsce centralnej fontanny miejskiej zajął nowoczesny i interaktywny kompleks urządzeń wodnych, który umożliwia tworzenie różnorodnych pokazów za pomocą laserów i muzyki – czytamy na stronie internetowej lublin.eu.

Przebudowa placu Litewskiego kosztowała około 49 milionów złotych. Zdecydowana większość środków pochodziła z funduszy unijnych. GR