Logistyk – zawód pożądany

Specjaliści od logistyki nie mają problemów z pracą, dlatego UMCS promował 24 kwietnia swój kierunek o takiej nazwie. Dzień Logistyka zorganizowano na wydziale ekonomicznym.
W Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznych powstają kolejne firmy poszukujące specjalistów z zakresu transportu i spedycji. Pracę w tym kierunku znaleźć można także na lotniku w Świdniku. – Swoją przyszłość wiążę z logistyką. Na Lubelszczyźnie powstaje teraz wiele firm zajmujących się transportem. Po tych studiach można pracować również na lotnisku. Ja wybrałem już swoją specjalizację – logistykę międzynarodową. Była też do wyboru jeszcze jedna – zarządzanie przedsiębiorstwem logistycznym – mówił Bartłomiej Palus, student logistyki pierwszego roku studiów II stopnia. – Jest coraz większe zainteresowanie tym kierunkiem. Tu, na wschodzie Polski, to jedyna szansa na naukę tego zawodu – dodał.
Dostać się nie było łatwo, bo potrzebna była zarówno wiedza z WOS, jak i doskonała znajomość języka angielskiego. – W tej branży niezbędna jest znajomość języków obcych. W tym momencie bardzo poszukiwani są spedytorzy ze znajomością języków skandynawskich. Pożądane języki to również niemiecki i rosyjski – mówił Bartłomiej Palus.
Wśród zaproszonych gości ciekawą prelekcje przygotował m. in. Jan Chadam, prezes zarządu spółki Polskie LNG S.A., wykładowca UMCS. – Dzisiejsza konferencja to bardzo dobra okazja, żeby młodzi ludzie mieli pierwszy kontakt z praktykami, którzy kierują dużymi projektami biznesowymi. To dobra okazja, by posłuchać, zapytać i nawiązać pierwsze kontakty – wyjaśniał.
– Trzeba być bardzo konsekwentnym w tym, co się robi, dlatego, że współczesny rynek wymaga zarówno dobrego przygotowania, jak i determinacji i otwartości – podkreślał Jan Chadam. – Młodzi powinni korzystać z możliwości, jakie daje współczesna gospodarka, powinni poznawać języki, podróżować i poszukiwać celu – mówił. Studentom opowiadał o realizowanym przez siebie projekcie, jakim jest budowa terminalu do odbioru skroplonego gazu w Świnoujściu (koszt to 4 miliardy złotych). Jego ukończenie da nam niezależność energetyczną, dzięki której będziemy mogli kupować gaz w dowolnym miejscu na świecie. Logistykę można studiować na Wydziale Ekonomicznym UMCS na studiach I i II stopnia. (EM.K.)