Lotnicze show już w ten weekend

W Świdniku czekają nas m.in. takie atrakcje

Miesiące przygotowań, dziesiątki spotkań, telefonów i maili, a wszystko po to, by zaprezentować publiczności wydarzenie na najwyższym poziomie. Już w najbliższy weekend w Świdniku odbędzie się I Air Festiwal.


Jak zapowiadają główni organizatorzy imprezy – Urząd Miasta Świdnik i Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku – przed nami łącznie 600 minut pokazów w wykonaniu najlepszych pilotów akrobacyjnych i formacji. W Świdniku będzie można podziwiać m.in. pokazy w wykonaniu Flying Bulls Aerobatics Team, Grupy Akrobacyjnej Żelazny, Artura Kielaka, 3AT3 Formation Flying Team, Zespołu 57-my, Zespołu Celfast, Łukasza Czepieli i Marii Muś oraz skoczków spadochronowych. Zobaczymy również biało-błękitny RWD-5 – replikę przedwojennej awionetki turystyczno-sportowej, odbudowanej przez Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego. Na zrekonstruowanej maszynie do Świdnika przyleci Zbigniew Mróz. W jego wykonaniu zobaczymy niezwykły pokaz możliwości samolotu. Podczas pokazów zobaczymy także samolot Yak-11 – radziecką maszynę, która służyła głównie do treningów młodych pilotów. Do Świdnika przyleci nią Mateusz Strama, członek Aeroklubu Nowy Targ, zawodowo pilot Boeinga 737. Zaprezentuje solowy pokaz akrobacji oraz show przygotowane wspólnie z Arturem Kielakiem. Piloci zaprezentują m.in. przeloty, beczki, pętle i ósemki kubańskie.

Na świdnickim niebie pojawią się również maszyny produkowane w WSK PZL-Świdnik S.A.: W-3 Sokół, SW-4 oraz legendarny Mi-2. W pokazach wezmą udział również samoloty ze świdnickiego aeroklubu oraz należące do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie oraz firmy Navcom. Prestiżu wydarzeniu dodaje fakt, że zostało ono wpisane w kalendarz oficjalnych imprez „100 wydarzeń na 100-lecie Polskiego Lotnictwa Wojskowego”.

Jak dodają organizatorzy, pokazom towarzyszyć będzie wystawa sprzętu lotniczego i wojskowego oraz liczne animacje dla dzieci, lunapark, stoiska handlowe i gastronomiczne.

Nie czekaj do weekendu

Bilety: 10 zł – normalne, 5 zł – ulgowe za jeden dzień pokazów) na I świdnicki Air Festiwalu będzie można kupić 9 i 10 czerwca, przed wejściem na teren imprezy, ale organizatorzy zachęcają, by oszczędzić sobie stania w kolejkach i zapatrzyć się w wejściówki wcześniej. Bilety można kupić w kasie świdnickiego kina „Lot” (al. Lotników Polskich 24); w godz. 14-20) a przez internet na oficjalnej stronie festiwalu (air-festival.swidnik.pl/strefa-widza/bilety) oraz stronie biletyna.pl.

Autobusem, pociągiem albo rowerem

Organizatorzy przewidują, że weekend do Świdnika może przyjechał nawet kilkadziesiąt tysięcy osób i zachęcają, by świdniczanie, którzy na teren pokazów mają najbliżej, przyszli pieszo lub dotarli rowerami (dla jednośladów przewidziano specjalny parking). W dni Air Festiwalu, oprócz stałych połączeń komunikacji miejskiej, dodatkowo uruchomiona zostanie linia autobusowa „Świdnik Air Festival”. Autobus wyjedzie z ul. Lubelskiego Lipca 80 (przystanek w rejonie Aqua Lublin), a końcowy przystanek linia będzie miała w Świdniku przy ul. Racławickiej. Informacje o kursach autobusów zostaną podane 4 czerwca. Przewidziano również możliwość skorzystania z parkingu samochodowego, który znajdzie się w sąsiedztwie wejścia na teren Air Festiwalu. Koszt pozostawienia pojazdu na jeden dzień to 10 zł. Z opłaty zwolnione będą osoby niepełnosprawne.

W czasie festiwalu zwiększona będzie także ilość kursów pociągów Polregio na trasie Lublin-Świdnik. Organizatorzy zachęcają do korzystanie z takiej formy transportu. Pasażerowie PKP mogą mieć pewność, że nie utkną w korku i wysiądą na stacji Świdnik-Miasto, skąd na teren pokazów bardzo blisko. Uruchomione zostaną dodatkowe 22 połączenia

– Wybierając się na Air Festival pociągiem, będzie można uniknąć nie tylko korków, ale także problemów ze znalezieniem miejsca parkingowego. To także oszczędność czasu.

Dojazd

z Lublina do Świdnika to zaledwie 12 minut. Dodatkowo wybierając kolej, zaoszczędzimy pieniądze. Przejazd na trasie Lublin – Świdnik Miasto – Lublin będzie się odbywał na podstawie oferty „Połączenie w dobrej cenie”, czyli zaledwie za 3,5 zł (obowiązują również ulgi ustawowe) – informuje Dominik Lebda, rzecznik prasowy Przewozów Regionalnych.

Oprócz dodatkowych pociągów, do dyspozycji pasażerów będą także planowe pociągi kursujące z Lublina do Chełma, Zamościa i portu lotniczego. Szczegółowe informacje dotyczące rozkładu jazdy wszystkich pociągów dojeżdżających na stację Świdnik Miasto znajdują się na stronie internetowej www.polregio.pl. Z uwagi na brak kas biletowych na stacji w Świdniku sprzedaż biletów będzie prowadzona również przed wejściem do pociągów. (w)