Lubelska Kolej Aglomeracyjna coraz bliżej

Poznaliśmy firmę, która opracuje koncepcję Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej. Najkorzystniejszą ofertę złożyła spółka Schuessler-Plan Inżynierzy. PKP Polskie Linie Kolejowe podpiszą z nią umowę jeszcze w tym miesiącu. Firma na opracowanie koncepcji będzie miała 495 dni.


Lubelska Kolei Aglomeracyjna ma być przełomem dla publicznej komunikacji w Lublinie i regionie. Stosowne porozumienie w sprawie jej utworzenia pod koniec czerwca podpisali przedstawiciele PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Samorządu Województwa Lubelskiego. LKA ma umożliwiać szybki i sprawny dojazd do stolicy województwa m.in. z Puław, Parczewa, Chełma i Kraśnika. Rozważana jest budowa nowych linii kolejowych z Szastarki przez Janów Lubelski do Biłgoraja oraz z Lublina do Łęcznej, a także elektryfikacja odcinka Lublin – Łuków.

W lipcu PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na wybór wykonawcy koncepcji Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej. Teraz poinformowano o wyborze najkorzystniejszej oferty, złożonej przez Schuessler-Plan Inżynierzy Sp. z o.o. na kwotę 650 tys. zł netto. Województwo Lubelskie zobowiązało się pokryć połowę tej kwoty. Pozostałą część sfinansują PKP Polskie Linie Kolejowe.

Podpisanie umowy z wykonawcą zaplanowane jest w listopadzie. Zgodnie z zapisami umowy wykonawca będzie miał 495 dni na opracowanie koncepcji.

– Cieszę się, ze projekt Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej wchodzi w kolejny etap realizacji. To ogromna szansa dla całej Lubelszczyzny, ale przede wszystkim dla tych mniejszych miejscowości jak np. Janów Lubelski czy Biłgoraj. Oznacza ona równe szanse dla mieszkańców i możliwość rozwoju ekonomicznego – mówi Michał Moskal, dyrektor gabinetu politycznego wiceprezesa Rady Ministrów.

Jak podaje inwestor, koncepcja ma określić warunki realizacji studium wykonalności LKA, wskazać kierunki rozbudowy linii kolejowych na terenie województwa lubelskiego, w tym na obszarze aglomeracji lubelskiej. Ustalone mają zostać dane w zakresie marketingowo-ruchowym, ruchowo-eksploatacyjnym, technicznym, finansowym oraz uwarunkowań lokalizacyjnych.

Realizację robót budowlanych w ramach Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej zaplanowano w nowej unijnej perspektywie finansowej na lata 2021-2027. BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here