Lubelska nauka dla biznesu

Osiągnięcia naukowo-badawcze lubelskich naukowców z UMCS, KUL, Uniwersytetu Medycznego i KUL Creative Sp. z o.o. znalazły zastosowanie w praktyce.

Uczelnie właśnie podsumowały drugi ze zrealizowanych projektów „Inkubator Innowacyjności 2.0.” – skierowany do pracowników naukowych, a dotyczącego komercjalizacji wiedzy. W ramach projektu naukowcy otrzymali dofinansowanie na prace przedwdrożeniowe swoich wynalazków takich jak: bionawóz opracowany przez zespół naukowców Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS pod kierownictwem dra hab. Jerzego Wielbo, nietoksyczny barwnik tekstylny stworzony przez zespół naukowców Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS pod kierownictwem prof. dr hab. Anny Jarosz-Wilkołazkiej, aplikacja mobilna wspomagająca wykonywanie zadań projekcyjnych w badaniach jakościowych udoskonalona przez zespół naukowców Wydziału Ekonomicznego i Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS pod kierownictwem dra hab. Radosława Mącika, WAXO, czyli analizator wosku stworzony przez prof. dr. hab. Mariusza Gagosia z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS, dra Marka Pietrowa i dra Jana Wawryszczuka z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS.

Kolejne z opracowanych wynalazków to: innowacyjny sorbent (substancja wchłaniająca), który powstał pod kierownictwem dr hab. Anna Rymuszko z Katedry Fizjologii Zwierząt i Toksykologii, Instytutu Nauk Biologicznych KUL, wysoce skuteczny preparat o właściwościach dezynfekcyjnych i antyseptycznych przygotowany przez zespół na czele z dr Moniką Janeczko z Katedry Biologii Molekularnej, Instytut Nauk Biologicznych KUL.

Innowacyjnymi patentami są też nowe związki wykazujące aktywność nicieniobójczą opracowane przez zespół naukowy pod kierunkiem prof. dr hab. n. farm Anny Boguckiej-Kockiej z Katedry i Zakładu Biologii z Genetyką UM i naturalny preparat grzybobójczy stworzony przez zespół pod kierunkiem dr hab. n. farm Tomasza Baja z Katedry i Zakładu Farmakognozji UM.

Celem projektu „Inkubator Innowacyjności 2.0.” było wzmocnienie procesu zarządzania wynikami badań w zakresie komercjalizacji, poprzez objęcie szczególnym wsparciem gospodarczo-użytecznych wyników badań naukowych i prac rozwojowych. Realizacja programu przyczyniła się do promocji osiągnięć naukowych, zwiększenia ich wpływu na rozwój innowacyjności oraz wzmocnienia współpracy między środowiskiem naukowym, a otoczeniem gospodarczym.

Wsparcie naukowców będzie kontynuowane do końca 2022. Konsorcjum Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie otrzymało dofinansowanie na trzecią edycję projektu „Inkubator Innowacyjności 4.0”. Kwota finansowania to blisko 2 mln. zł. Projekt będzie realizowany od 1 września 2020 r. M.G.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here