Lubelska stomatologia w nowym wymiarze

Uniwersyteckie Centrum Stomatologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie gotowe na przyjęcie studentów i pacjentów

W ubiegły wtorek uroczyście otwarto Uniwersyteckie Centrum Stomatologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Do nowego, imponującego i super wyposażonego, obiektu przy ul. Chodźki przeniesie się kadra i studenci z wysłużonego budynku Instytutu Stomatologii przy ul. Karmelickiej.


– Dzisiejszy dzień to ważna i podniosła chwila. Ważna ze względu na studentów, którzy już za chwilę rozpoczną rok akademicki. To tutaj będą spędzać swój czas na praktycznej nauce zawodu, będą prowadzić badania naukowe w ramach studenckich kół naukowych, będą poznawać nowoczesne techniki diagnostyki i leczenia pacjentów. (…) Równie ważna jest to chwila dla nauczycieli, którzy znajdą tu możliwości rozwoju zawodowego i naukowego – mówiła prof. dr hab. Renata Chałas, dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego UM w Lublinie. – Lubelska akademicka stomatologia na tę przełomową chwilę, czekała 47 lat. Nasze marzenie się spełniło – mamy budynek na miarę XXI wieku” – podkreślała, a nowy rektor UM, prof. dr hab. Wojciech Załuska dziękował wszystkim, którzy wnieśli swój wkład w powstanie UCS. – Ten nowoczesny obiekt jest naszą dumą i będzie służyć pacjentom oraz studentom Uniwersytetu – stwierdził rektor.

Budowa obiektu kosztowała 52 mln złotych (30 mln zł stanowiła dotacja Ministerstwa Zdrowia, a resztę wyłożyła sama Uczelnia).

Wmurowanie kamienia węgielnego odbyło się w maju zeszłego roku, a obiekt był gotowy już w maju tego roku, ale jego oddanie do użytku przesunięto z powodu epidemii koronawirusa. Wykonawcą była firma Strabag z Pruszkowa. Budynek ma sześć kondygnacji naziemnych i dwie podziemne z parkingiem. Ze względu na położenie przy ruchliwej ul. Chodźki przed wejściem głównym wydzielone będą tzw. strefy „kiss&go”, które pozwolą na bezpieczne zatrzymanie samochodu i pozostawienie pasażera.

Na powierzchni ponad 8 tysięcy mkw znajduje się ponad 130 stanowisk do leczenia stomatologicznego dla pacjentów, nowoczesny tomograf stożkowy przeznaczony do badań stomatologicznych, a także pomieszczenia do leczenia osób niepełnosprawnych w znieczuleniu ogólnym.

Dyrektorem UCS jest dr hab. Elżbieta Pels z Zakładu Stomatologii Wieku Rozwojowego UM w Lublinie, a jej zastępcą dr Maria Cieszko-Buk. Natomiast dotychczasowy szef Stomatologicznego Centrum Klinicznego UM w Lublinie Ryszard Śmiech objął funkcję dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego.

Budynek UCS sąsiaduje z oddanym do użytku w 2018 roku najnowocześniejszym i największym w Polsce Centrum Symulacji Medycznej UM. Budynek starej stomatologii przy ul. Karmalickiej uczelnia wystawiła na sprzedaż z ceną wywoławczą 11 mln zł. GR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here