Lubelskie Biuro Interwencji Obywatelskiej

W Lublinie, z inicjatywy posłów Platformy Obywatelskiej, powstaje Biuro Interwencji Obywatelskiej. Ci, którzy uważają, że rządzący łamią lub ograniczają ich prawa, będą mogli uzyskać bezpłatną pomoc prawną i merytoryczną.
Centralna siedziba biura mieści się w Warszawie, ale aby skrócić dystans i czas oczekiwania na pomoc, posłowie PO planują utworzenie filii biura w każdym mieście wojewódzkim. Pomysł na utworzenie tego typu biur narodził się jeszcze przed demonstracjami przed sejmem, które miały miejsce 16 grudnia ub. r. Upublicznione wizerunki protestujących znalazły się na stronach internetowych policji. – Do tej pory w Internecie umieszczane były twarze przestępców, morderców czy pedofili. Teraz wystarczy pójść na demonstrację, by trafić do tego grona – mówi Wojciech Wilk, parlamentarzysta PO. – Trzeba postawić pytanie, czy nie żyjemy już w państwie policyjnym – dodaje.

Osobom, które czują się pokrzywdzone przez rząd, pomoc prawną zapewniać będą prawnicy i wolontariusze dyżurujący w oddziałach Biura. – Obserwując życie publiczne i wiele przypadków naruszania praw obywatelskich, w tym prawa do zgromadzeń, traktujemy ostatnie wydarzenia jako ewidentne naruszenie prawa. Wszyscy, którzy w jakikolwiek są narażeni na szykany władzy, mogą się zgłaszać do oddziałów biura – mówi Włodzimierz Karpiński, przewodniczący lubelskiego PO. W Lublinie filia biura działa przy ulicy Królewskiej 2. Kontakt mailowy: lubelskie@platforma.org, po.lublin@wp.pl lub telefoniczny (81) 534 21 70. (EM.K.)