Lubelskie „Damy i huzary” w dechę

Istniejący od dekady Amatorski Teatr Towarzyski z Węglina odniósł kolejny sukces. Na odbywającym się w Bielsku Podlaskim III Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Komediowych Teatrów Nieprofesjonalnych „Decha 2016” zespół z Lublina zdobył aż dwie główne nagrody, pokonując sześć innych grup. Jako najlepszego aktora i aktorkę przeglądu uhonorowano: Dariusza Borucha i Sandrę Pikulę, grających role Zofii i Majora w komedii Aleksandra Fredry „Damy i Huzary”.
Powołany w 2006 roku przy Stowarzyszeniu Kulturalno-Oświatowym „Węglin Północny” Amatorski Teatr Towarzyski w ciągu dziesięciolecia swojej działalności zrealizował 98 przedstawień, w tym 15 premier. – Nasz repertuar to klasyczny repertuar komediowy – mówi Dariusz Boruch, pomysłodawca powołania teatru, jego aktor i reżyser. – Na stałe w przedstawieniach uczestniczy około 28 osób w różnym wieku. Nasze spektakle są darmowe, a działalność ma charakter edukacyjny – dodaje.

Wystawiane przez siebie sztuki teatr z Węglina prezentował zarówno w Lublinie, jak i poza jego granicami. – Teatr nie ma stałego terminarza występów, prezentuje się tam, gdzie zostanie zaproszony i gdzie zbierze się (choćby trzyosobowa) grupka głodnych teatru oraz dobrej zabawy widzów – podkreśla Dariusz Boruch. Na stałe siedzibą teatru jest Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”, gdzie odbywają się próby i premiery przedstawień. Nagroda otrzymana w Bielsku Podlaskim to kolejna motywacja dla całego zespołu. – Jestem bardzo zadowolony, że doceniono nasze zaangażowanie. Cała sztuka została świetnie odebrana przez publiczność. Staramy się zawsze grać na najwyższym poziomie – podsumowuje Dariusz Boruch. W najbliższych planach zespołu jest wyjazd z „Damami i huzarami” do Lwowa. Jeszcze w grudniu zobaczymy sztukę „Mieszczanin szlachcicem” Moliera i przedstawienie na motywach twórczości dla dorosłych J. Tuwima. (EM.K.)