Lubelskie Święto Morza

Na „Lubelskim Święcie Morza i Bystrzycy” każdy mógł znaleźć coś dla siebie

W sobotę, 15 czerwca, lublinianie uroczyście obchodzili nad Zalewem Zemborzyckim „Święto Morza i Bystrzycy”. W tym roku uroczystości zbiegły się ze stuleciem odzyskania przez Polskę dostępu do morza.


Nieco ponad pół roku po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, nasz kraj – na mocy pokojowego traktatu podpisanego 28 czerwca 1919 roku w Paryżu – zyskał nie tylko potwierdzenie suwerenności, ale też niewielki 140-kilometrowy pas wybrzeża, choć bardzo istotny ze względów politycznych i gospodarczych, pozwalający na budowę nowoczesnego portu w Gdyni.

W Lublinie odbył się z tej okazji piknik żeglarski, nawiązujący do obchodzonych w okresie II Rzeczpospolitej Dni Morza. Tak jak przed laty wzięli w nim udział przedstawiciele władz miasta i województwa oraz służby mundurowe, przedstawiciele kultury i sportu, a także uczniowie lubelskich szkół. W programie znalazły się występy na scenie, zawody sportowe, wspólna biesiad i śpiewanie szant oraz biesiada żeglarska z dawną potrawą żeglarzy czyli gęstym gulaszem warzywnym.

Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie „Na Fali” w Ośrodku „Marina” nad Zalewem Zemborzyckim. (EM.K.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here