Lubelskie szkoły są źle oznaczone

Na II LO urzędowej tablicy z nazwą szkoły i godła nie ma w ogóle

Takim spostrzeżeniem podzielił się z nami jeden z Czytelników, jako przykład podając mieszczące się w budynku przy ulicy Niecałej Przedszkole nr 4 i Szkołę Podstawową nr 24.

– Po jednej stronie drzwi wejściowych znajduje się tabliczka z nazwą przedszkola, po drugiej zaś tabliczka z godłem, a nad drzwiami wisi kolejne godło i tablica z nazwą szkoły. Co ciekawe, choć wiszą tu aż dwa godła, to żadne z nich nie jest zgodne z przepisami. Wypadałoby to jakoś uporządkować – poinformował nas kilka tygodni temu pan Piotr, prosząc o zwrócenie uwagi na ten problem urzędnikom.

Tak też zrobiliśmy. W Ratuszu obiecano nam, że przyjrzą się tej kwestii, a następnie przyznano, że faktycznie w tej materii panuje pewien chaos i konieczne jest wprowadzenie zmian. Pod koniec kwietnia tablicę urzędową Przedszkola nr 4 przeniesiono na drugą stronę drzwi, a bezpośrednio nad nią zawisły nowe tablice z godłem państwowym oraz nazwą SP nr 24. Pozostałe stare tabliczki zdemontowano.

Choć z pozoru problem wydaje się być błahy, to jednak w wyniku całościowej kontroli lubelskich szkół okazało się, że aż 23 placówki są oznakowane niepoprawnie. Najczęstsze uchybienia dotyczą wyblakniętego „orzełka” lub jego całkowity brak. Godła brakowało nawet na gmachach tak prestiżowych placówek jak II LO im. Zamoyskiego przy ul. Ogrodowej czy III LO im. Unii Lubelskiej przy placu Wolności. Kolejnym częstym problemem okazał się brak wymaganej tablicy urzędowej z nazwą instytucji. Część placówek wyszła najwyraźniej z założenia, że wystarczy duży szyld lub jej logo. Tymczasem przepisy wymagają, aby na publicznej szkole lub przedszkolu zawsze wisiała czerwona tabliczka z nazwą pisaną białymi literami.

Miasto zapewnia, że podjęto już kroki do wyeliminowania wszystkich stwierdzonych nieprawidłowości. – Do wszystkich placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Lublin, zostało przekazane pismo z prośbą o sprawdzenie oznakowań szkół i niezwłoczne wyeliminowanie nieprawidłowości. Dyrektorzy szkół poinformują organ prowadzący, o sposobie realizacji zadania.

Termin usunięcia ewentualnych uchybień wskazany w piśmie to 31 maja. Dopuszczona jest możliwość ustalenia indywidualnych terminów realizacji, w zależności od obiektywnych warunków, np. trwającej termomodernizacji budynku, realnego terminu zamówienia tablic, możliwości demontażu i naprawy powstałych ubytków – informuje Izolda Boguta z biura prasowego UM Lublin.

Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here