Lublin godnie uczci papieskie rocznice

W budżecie Lublina na 2020 rok znajdą się środki na wydarzenia związane z 100. rocznicą urodzin i 15. rocznicą śmierci papieża Jana Pawła II. Sekretarz miasta Andrzej Wojewódzki nie chce jednak jeszcze mówi o konkretnych kwotach.


– W ramach trwających prac nad budżetem miasta, na podstawie wniosków wydziałów UM Lublin, w projekcie budżetu na 2020 rok zostały już zabezpieczone stosowne środki na uroczystości jubileuszowe, w tym wydarzenia związane ze 100-leciem urodzin papieża Jana Pawła II i 15. rocznicą jego śmierci – poinformował w ubiegłym tygodniu Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta, odpowiadając na interpelację radnych Tomasza Pituchy i Roberta Derewendy z Prawa i Sprawiedliwości. Wojewódzki nie chciał jednak podać dokładnych kwot.

Sekretarz miasta przypomniał, że „podmioty zainteresowane aplikowaniem o środki przeznaczone na przygotowanie wydarzeń związanych m.in. z rocznicą urodzin i śmierci św. Jana Pawła II będą miały możliwość składania propozycji w otwartych konkursach ofert”. Konkursy zorganizują Wydział Kultury UM Lublin i Kancelaria Prezydenta.

Wojewódzki zdradził też, że „Lublin jest na końcowym etapie opracowywania programu poszczególnych jubileuszy, współpracując w tym zakresie z Archidiecezją Lubelską, Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, NSZZ Solidarność Regionu Środkowo-Wschodniego, lubelskimi szkołami i innymi zaangażowanymi podmiotami”. Sekretarz miasta zapewnił, że „Lublin pamięta o swoich związkach ze św. Janem Pawłem II niezależnie od rocznic przypadających w poszczególnych latach”. – Dowodem tego są różnorodne wydarzenia rokrocznie realizowane i wspierane przez Urząd Miasta, w tym m.in. wystawy dedykowane św. Janowi Pawłowi II, konkursy plastyczno-literackie, sesje naukowo-kulturalne czy koncerty – wyliczał.

Przypomnijmy, że radni Pitucha i Derewenda apelowali o „zabezpieczenie w budżecie Lublina na 2020 rok kwoty 700 tysięcy zł na inicjatywy kulturalne związane z obchodami 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II”. Proponowali, aby miasto przeznaczyło 400 tysięcy złotych na „inicjatywy lokalne” (np. wydarzenia w dzielnicach) oraz zarezerwowało 300 tysięcy złotych na „duże projekty miejskie”. – Kwoty mogą być większe, zależnie od możliwości miasta i ilości złożonych projektów – pisali w interpelacji do prezydenta Żuka.

Radni zauważyli, że Lublin jest jednym z niewielu miast na świecie, które może się poszczycić tak bliskimi związkami z Janem Pawłem II. Przypomnieli, że papież w latach 1954-1978 był wykładowcą na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. – Jako kierownik Katedry Etyki KUL wyruszył na pamiętne konklawe, które w październiku 1978 roku wybrało go na pierwszego w historii papieża Polaka – czytamy w piśmie adresowanym do prezydenta.

Zdaniem T. Pituchy i R. Derewendy „tę ważną rocznicę z pewnością będą chcieli obchodzić mieszkańcy Lublina, organizacje, instytucje, parafie i stowarzyszenia. – Jesteśmy przekonani, że publiczne obchody 100-lecia urodzin papieża – Polaka będą również wspaniałą formą promocji Lublina – uważają.

Pontyfikat Jana Pawła II trwał prawie 27 lat, aż do 2 kwietnia 2005 roku, czyli do jego śmierci. Papież-Polak odwiedził 130 krajów na wszystkich kontynentach. W 1987 roku gościł w Lublinie – odwiedził Majdanek, KUL, archikatedrę oraz odprawił mszę świętą na Czubach.

Jednym z najbardziej dramatycznych dni w jego życiu był 13 maja 1981 roku, gdy podczas audiencji na placu świętego Piotra w Rzymie został postrzelony przez tureckiego zamachowca Alego Agcę. Cudem przeżył. Później zmagał się m.in. z chorobą Parkinsona. Jan Paweł II został beatyfikowany 1 maja 2011 roku, a kanonizowany (ogłoszony świętym) 27 kwietnia 2014 roku. W kwietniu 1997 roku Jan Paweł II otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Lublina.

Grzegorz Rekiel